1. Co trzeba przygotować do złożenia deklaracji PIT?

  2. Jak wysłać rozliczenia PIT do urzędu skarbowego?

  3. Gdzie można wypełnić PIT online?

  4. Polecany program ułatwiający rozliczenie PIT online

Trzeba przyznać, że obecnie rozliczenia PIT są o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim każdy może rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu, a przygotowane dokumenty można przesłać drogą elektroniczną. Nie trzeba się wówczas martwić o to, że dokumenty nie znajdą się w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie, ponieważ przy wysyłaniu deklaracji użytkownik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru. Deklarację PIT z wykorzystaniem darmowego programu mogą złożyć wszyscy podatnicy. Nie ma znaczenia, czy ktoś uzyskuje dochody z działalności gospodarczej, umowy o pracę czy z innych źródeł.

Co trzeba przygotować do złożenia deklaracji PIT?

W celu złożenia deklaracji za 2022 r. (warto pamiętać, że PIT 2022 należy złożyć do 2 maja 2023 r.) teoretycznie nie trzeba nic robić, ponieważ w większości przypadków, nawet jeżeli ktoś nie zatwierdzi automatycznie przygotowanej deklaracji podatkowej, to i tak zostanie ona wysłana do urzędu skarbowego. Niestety, nie dotyczy to deklaracji PIT-36 i PIT-28. Podatnicy rozliczający się automatycznie, czyli osoby, które w żaden sposób nie sprawdzają przygotowanych deklaracji, nie mają również możliwości skorzystania z ulg podatkowych, przez co zazwyczaj muszą płacić wyższe podatki.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera opcję samodzielnego złożenia zeznania podatkowego, co można zrobić z użyciem prostego w obsłudze programu. Jeżeli więc masz już wszystkie niezbędne formularze (na przykład dokument otrzymany od pracodawcy, PIT z biura maklerskiego i inne tego typu dokumenty) możesz w dowolnym momencie uruchomić program do PIT i zweryfikować wszystkie dane.

Jak wysłać rozliczenia PIT do urzędu skarbowego?

Dodatkową zaletą wspomnianego narzędzia jest to, że wypełnione druki PIT są automatycznie wysyłane do US. Eliminuje to konieczność wysyłania ich za pośrednictwem poczty, co przekłada się na dodatkową oszczędność czasu. Składając PIT 2022-2023 online można skrócić czas, w jakim wypłacany jest zwrot podatku. Użytkownicy muszą jedynie pamiętać o tym, aby zachować kopię potwierdzenia dostarczenia dokumentów (UPO). To Urzędowe Poświadczenie Odbioru przyda się, aby w razie czego można było udowodnić, że dokumenty zostały w terminie dostarczone do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika.

Gdzie można wypełnić PIT online?

Dzięki Twój e-PIT cały proces wysyłki PIT jest nie tylko prosty, ale też eliminuje ryzyko popełnienia błędów. Dzięki temu każde rozliczenie roczne jest prawidłowe, a podatnik nie musi później składać korekty i wyjaśniać, dlaczego doszło do pomyłki. Program PIT, który stosuje się do przygotowania zeznań podatkowych, jest bardzo prosty w obsłudze. Co najważniejsze, narzędzie zostało udostępnione bez żadnych opłat. Najwygodniej jest pobrać je ze strony Twój e-PIT i zainstalować na komputerze. Jeżeli nie jest to możliwe, zawsze można uruchomić aplikację w wersji webowej. Program daje możliwość rozliczenia z jednego miejsca deklaracji dla wszystkich domowników bez względu na to, czy para rozlicza się razem, czy osobno.

Polecany program ułatwiający rozliczenie PIT online

Rozliczenie PIT online w taki sposób, aby urząd skarbowy nie mógł niczego zarzucić podatnikowi, jest więc o wiele łatwiejsze, niż się wydaje wielu osobom. Nie warto więc płacić komuś za to, że po prostu zaakceptuje ePIT w imieniu podatnika, bo wszystko można zrobić samodzielnie w ciągu zaledwie kilku minut. Szkoda więc nie skorzystać z takiej możliwości, szczególnie że większość osób fizycznych przyznaje, że w ten sposób udało im się zwiększyć wysokość zwrotu podatku. Program sprawdzi się nie tylko w przypadku PIT 37 online, ale również wszystkich innych formularzy. Aplikacja została wyposażona w specjalny kreator, który krok po kroku przeprowadza przez cały proces. Do tego dochodzi automatyczna weryfikacja i sprawdzanie kosztów oraz ulg. Pomimo tylu różnych możliwości, program jest całkowicie darmowy i nie narzuca podatnikowi, na co ma przeznaczyć 1% podatku. Każdy może więc zapoznać się z otwartą listą OPP i zdecydować, do kogo w danym roku trafią pieniądze. W ciągu kilkunastu ostatnich lat z programu skorzystano ponad 30 milionów razy, co pokazuje, że jest to popularne i godne zaufania rozwiązanie.