„Tu jest tyle mądrych spostrzeżeń, że mimo iż mam wątpliwości zarówno co do odejścia Jarosława Kaczyńskiego, jak i wskazanych jego następców, to tekst polecam” – napisał w mediach społecznościowych prof. Cenckiewicz.

Zdaniem Sławomira Cenckiewicza uczciwa refleksja nad spostrzeżeniami prof. Nowaka jest istotna również z tego powodu, że „naprzeciw jest reseciarskie Stronnictwo Polskiej Zguby”.

W swym artykule zamieszczonym na portalu arcana.pl, prof. Andrzej Nowak, który w 2010 roku był członkiem w Honorowego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego przy okazji wyborów prezydenckich 2010 roku, wyraził opinię, że Kaczyński powinien ustąpić z przywództwa PiS.

„Jarosław Kaczyński niestety nie sprostał już tej wielkiej odpowiedzialności, którą sam na siebie przyjął” – zdiagnozował prof. Nowak, wyliczając następnie błędy, które jego zdaniem były przyczyną porażki PiS.

„Bez rachunku sumienia po naszej stronie sporu o przyszłość Polski, bez wynikających stąd zmian w sposobie działania, trudno sobie wyobrazić sukces tej opozycji w kolejnych wyborach” – podkreślił autor „Dziejów Polski”.