„W ten sposób Polska okazuje jednoznacznie poparcie dla praw Białorusinek i Białorusinów do życia w niepodległym i demokratycznym państwie” – zapowiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. 

„Prezydent, tak samo jak przed rokiem, spotka się ze Swiatłaną Cichanouską oraz liderami demokratycznej Białorusi, białoruskiej diaspory oraz przedstawicielami polskich Białorusinów” – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Minister podkreślił, że „w ten sposób Polska okazuje jednoznaczne poparcie dla praw Białorusinek i Białorusinów do życia w niepodległym i demokratycznym państwie”. 

Spotkania z liderką opozycji na Białorusi oraz z przedstawicielami społeczności białoruskiej odbędzie się w czwartek wieczorem w Belwederze. Zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. 

Szef BPM podkreślił, że „Polska z zaniepokojeniem obserwuje rosyjską obecność militarną na Białorusi oraz bezprecedensowe represje, którym poddawane jest społeczeństwo białoruskie”. Zauważył również, że nasz kraj „jest też domem dla tysięcy Białorusinów, którzy uciekli przed prześladowaniami”. 

„Ufamy, że pokonanie Rosji w wojnie na Ukrainie otworzy drogę do w pełni niepodległej i demokratycznej Białorusi” – zaznaczył Jakub Kumoch.