- Mamy prawo dochodzić tej zapłaty za wszelką cenę i powinniśmy to robić – stwierdza głowa polskiego państwa, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych, jakich Polska domaga się od Niemiec.

- Niemcy będą bronili się na wszelkie sposoby, żeby nam nie zapłacić, bo wyrządzili nam wielką szkodę, więc chodzi o ogromne pieniądze. Na tyle ogromne, że zapłatę odczuje w kieszeni niemiecki podatnik. Ale nam należą się te pieniądze. Mamy prawo dochodzić tej zapłaty za wszelką cenę i powinniśmy to robić – powiedział w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent został także zapytany o słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przez wyborami we Włoszech, kiedy groziła ona, że jeśli Włosi nie wybiorą „demokratycznie”, to będą wobec nich stosowane represje, jakie już miały miejsce w odniesieniu do Polski i Węgier.

Pani przewodnicząca odkryła swoje intencje. W dwóch zdaniach potwierdziła, że ataki ze strony liberalnych–lewicowych polityków, którzy opanowali instytucje unijne, są motywowane wyłącznie politycznie – powiedział prezydent Duda, dodając że chodziło jedynie „o pretekst do ataku".

Praworządność to pretekst do ataku na nas. To swego rodzaju kij, za pomocą którego próbuje się usuwać niewygodne dla niektórych władze państwa. To naruszanie wszelkich demokratycznych reguł – podkreślił Andrzej Duda.