„Sytuacja jest zdumiewająca. Mam sygnały, że jest próba usunięcia naszego przedstawiciela przy NATO i zastąpienia go inną osobą, co dziwi zwłaszcza przed jubileuszowym szczytem NATO w Waszyngtonie. Dzieje się to bez jakiegokolwiek usprawiedliwia i odniesienia się do bieżącej działalności ambasadora. Nie ma żadnych zarzutów ani ze strony władz Sojuszu ani ze strony władz Polski” – mówił na spotkaniu z mediami w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

„Wiem, że dzisiaj na komisji sejmowej została przedstawiona kandydatura następnego przedstawiciela przy NATO. Stało się to ze złamaniem wszelkich zasad” – powiedziała głowa polskiego państwa.

Jak podkreślił prezydent Duda „do tej pory było tak, że najpierw kandydatura była zgłaszana prezydentowi, który wstępnie aprobował i dopiero później trafiała ona na komisję”.

„Taka konsultacja w oparciu o żadne dokumenty się nie odbyła. Tak przedstawionego kandydata nie zaakceptuję i nie podpiszę zgody na tak ustanowionego ambasadora. To złamanie zasad i brak kultury politycznej” – stwierdził Andrzej Duda.

„Polskę przed NATO reprezentuje przede wszystkim prezydent i oczekuję, że to ja będę przedstawiał ambasadora Polski przy Sojuszu. Mam nadzieję, że Premier Tusk wraz ze swoimi współpracownikami dokona refleksji i odbędzie się to w sposób uczciwy” – skonstatował prezydent RP.