Premier poinformował między innymi o oficjalnym zwróceniu się do Niemiec o wyrażenie zgody na przekazanie swoich czołgów Leopard 2. Dodał, że Polska jest zdecydowana to zrobić, bez względu na to jaka będzie odpowiedź. Mówił o pilnej pomocy dla Ukrainy w związku ze spodziewaną kolejną ofensywą Rosji.

Szef polskiego rządu dodał, że dlatego właśnie trwają rozmowy z niemieckimi partnerami aby decyzji w tej kwestii nie opóźniano. Przypomniał też, że Polska już wysłała najwięcej czołgów spośród wszystkich państw NATO – aż 250. Dodał, że szybko mają zostać przekazane kolejne maszyny w ilości 50-60 sztuk.

Obecnie jest mowa o 14 Leopardach, które miałaby teraz przekazać Polska. Mówił też o 200 czołgach tego rodzaju, jakie Niemcy trzymają obecnie w magazynach. Wspomniał o słowach niemieckiej firmy Rheinmetall, które poinformowała, że jest w stanie wysłać ponad 100 czołgów już w tej chwili.

Polski i wolnego świata nie stać na niewysłanie czołgów Leopard i nowoczesnej broni na Ukrainę”

- mówił dalej Morawiecki.

Podkreślił też, że Polska zna działanie Rosji, której apetyt na podbijanie kolejnych krajów jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju w Europie.