„Via Carpatia, która ma połączyć Północ z Południem to nasz absolutny priorytet, dzięki temu nie tylko chcemy pogłębić współpracę gospodarczą, ale także na innych polach” - powiedział szef polskiego rządu podczas polsko-rumuńskiego forum biznesowego w Bukareszcie.
„Głęboko wierzę, że w tym trójkącie między Ukrainą, Rumunią i Polską będzie można budować naprawdę istotne plany strategiczne na przyszłość, które będą bardzo ambitne” - przekonywał prezes rady ministrów.
Jak dodał premier RP „jeszcze kilka lat temu oś współpracy Północ-Południe mogła się wydawać czymś wątpliwym, możliwością”, natomiast dziś wydaje się, że jest ona „koniecznością”.
Via Carpatia to budowana etapami europejska międzynarodowa trasa, przebiegająca również przez Polskę, a mająca w przyszłości połączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.
