Portal Niezależna.pl przypomina umowę zawartą przez stołeczny ratusz ze spółką Commerz Real, wchodzącą w skład Commerzbank Group. Kierowany przez Rafała Trzaskowskiego ratusz wynajął przestrzeń biurową dla urzędników w wieżowcu Widok Towers na blisko 6 lat za 100 mln zł. Serwis zwraca uwagę, że ten sam bank jest większościowym akcjonariuszem mBanku, który we wrześniu udzielił Platformie Obywatelskiej kredytu w wysokości 25 mln zł. Największym udziałowcem Commerzbanku jest natomiast rząd Republiki Federalnej Niemiec.

- „O ścisłych powiązaniach Commerzbanku z władzami w Berlinie świadczy również fakt, że szefem rady nadzorczej tego banku jest Jens Weidmann, który przez sześć lat - od 2006 do 2011 r. - był doradcą kanclerz Angeli Merkel”

- zauważa Niezależna.pl.

Prezesem zarządu jest z kolei Manfred Knor, który w grudniu ub. roku żalił się w wywiadzie dla „Die Welt” na działania „nacjonalistycznego rządu w Warszawie”. Nie spodobały mu się „nadzwyczajne polityczne interwencje w Polsce”, m.in. wakacje kredytowe dla Polaków.