- „Okazuje się, że zgodnie z dokumentami Synodu o Synodalności Mszę świętą można po prostu skasować, zamieniając ją… na liturgię słowa sprawowaną wyłącznie przez świeckich”

- zauważa autor.

Tak dzieje się we Włoszech, na terenie diecezji zarządzanej przez kontrowersyjnego abp. Erio Castellucciego. Hierarcha zgodził się, aby w parafii San Celestino w Modenie przeprowadzić zmiany liturgiczne zaproponowane przez radę duszpasterską. Zgodnie z tymi zmianami, w przypadku nieobecności proboszcza w niedzielę, wierni nie będą musieli szukać zastępstwa ani jeździć do innych parafii na Mszę świętą. Otrzymają dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy, jeżeli tylko sami zorganizują sobie liturgię słowa.

- „Na tym jednak nie koniec. Dotąd sprawowano Mszę świętą również w dni powszednie. Po zmianach celebracje, owszem, pozostaną, ale w stopniu ograniczonym: bo dwa razy w tygodniu Mszę zastąpi liturgia słowa, przez świeckich – dla świeckich. Uwaga! Jeżeli ksiądz byłby na miejscu, nic to nie zmienia: ma stanąć z boku i pozwolić działać wiernym. Jak wyjaśniła rada duszpasterska, rezygnacja ze składania Najświętszej Ofiary ma pokazać wagę wspólnoty; i być oczywiście synodalna”

- pisze red. Chmielewski.

Sam abp Castellucci zdecydował, że będzie to program pilotażowy. Później rozwiązanie będzie wprowadzane również w innych parafiach.