Co powinno zawierać CV?

CV (curriculum vitae), czyli życiorys zawodowy, to podstawowy dokument aplikacyjny, który musi zawierać kompletne informacje na temat wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kompetencji twardych i miękkich oraz osiągnięć kandydata. Ważne, aby było czytelne, schludne i przejrzyste oraz odpowiednio podkreślało to, co pozwoli zapunktować w oczach pracodawcy. Dobre CV musi zawierać następujące elementy:

 • dane osobowe i teleadresowe - imię i nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail,

 • przebieg wykształcenia - ukończone szkoły, przy czym nie warto zaczynać od szkoły podstawowej; wystarczy szkoła średnia i np. studia,

 • doświadczenie zawodowe - wszystkie miejsca pracy, ale jeśli takich nie masz, możesz zastąpić je informacjami o ukończonych praktykach lub stażu,

 • osiągnięcia - np. nagrody w konkursach, udział w różnych projektach itp.,

 • umiejętności - warto je podkreślić, zwłaszcza jeśli nie masz bogatego doświadczenia zawodowego,

 • języki obce - znajomość w mowie i piśmie - nie musi być potwierdzona certyfikatami,

 • hobby i zainteresowania - osoba, która ma pasję, jest zawsze cennym pracownikiem,

 • zdjęcie - nie jest warunkiem koniecznym, ale profesjonalne CV nie może się bez niego obejść.

Oferty pracy warto przeglądać regularnie, a CV wysyłać tylko do sprawdzonych pracodawców. Bezpiecznie ogłoszenia znajdziesz na stronie serwisu GoWork.pl, który współpracuje z firmami na całym świecie.

Jak stworzyć nieszablonowe CV?

Stworzenie nieszablonowego CV może pomóc wyróżnić się spośród innych kandydatów i przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy lub rekrutera. Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki, o których warto pamiętać podczas pisania swojego życiorysu zawodowego:

 1. Personalizacja - dostosuj CV do konkretnej oferty, na którą odpowiadasz; wybierz doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia, które najlepiej pasują do wymagań z interesującej Cię oferty pracy.

 2. Kreatywne nagłówki - zamiast standardowych nagłówków takich jak "Doświadczenie zawodowe" czy "Edukacja", spróbuj bardziej kreatywnych i pasujących do twojej osobowości, na przykład "Podróże zawodowe" lub "Przygoda edukacyjna".

 3. Elementy graficzne - dodaj subtelne graficzne elementy, takie jak linie, ikony lub kolory, aby urozmaicić wygląd CV.

 4. Słowa kluczowe - wstaw odpowiednie słowa kluczowe związane z branżą, której dotyczy oferta, aby zwiększyć widoczność Twojego CV w systemach rekrutacyjnych.

 5. Portfolio online - jeśli to możliwe, podaj link do swojego portfolio, aby pracodawca mógł zobaczyć przykłady Twoich prac, projektów lub osiągnięć.

 6. Opisy wyników - opisz swoje osiągnięcia w sposób konkretny, podając liczby i dokładne wyniki, aby pokazać, jakie korzyści przyniosła poprzednim pracodawcom współpraca z Tobą.

 7. Zastosuj niestandardowy format - jeśli masz umiejętności projektowania graficznego, możesz stworzyć CV w nietypowym formacie, zgodnym z Twoim zawodem.

 8. Kompetencje miękkie - przedstaw swoje umiejętności miękkie w sposób, aby pokazać ich praktyczne zastosowanie, na przykład, zamiast tylko wymieniać je po kolei, opowiedz krótką historię, jak skutecznie wykorzystywałeś je w poprzednich miejscach pracy, aby osiągnąć cel.

 9. Czytelność - upewnij się, że CV jest schludne, czytelne i niekiczowate; lepiej bowiem unikać zbyt wielu ozdobników, które mogą sprawić, że dokument stanie się nieczytelny; kreatywność jest oczywiście ważna, ale CV powinno przede wszystkim być profesjonalne.

Czego unikać w CV?

Jeśli nie masz doświadczenia albo nie znasz języków - nie kłam w tym temacie. Nie wymyślaj żadnych stanowisk, nie dodawaj sobie umiejętności, których nie masz, bo kłamstwo ma krótkie nogi. Z reguły pracodawcy nie sprawdzają, czy dany kandydat rzeczywiście pracował w zadeklarowanych firmach, jednak może się tak zdarzyć, a dodatkowo Ty sam możesz pogubić się w swoich kłamstwach i zostać zdemaskowany. Znajomość języków obcych można z kolei zweryfikować już na rozmowie kwalifikacyjnej, a inne umiejętności podczas okresu próbnego. Uważaj także na błędy - wszelkie literówki, błędy ortograficzne czy graficzne są w CV niedopuszczalne. Zwróć również uwagę na zdjęcie, które chcesz załączyć. Powinno być profesjonalne - nie możesz wkleić zdjęcia z wakacji czy imprezy.