Głowa państwa przebywa we Włoszech, gdzie bierze dziś udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Z okazji 104. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II złoży też kwiaty przy grobie polskiego świętego. Andrzej Duda spotkał się już prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, o czym opowiedział w czasie konferencji prasowej. Odpowiadał też na pytania dziennikarzy. Jedno z nich dotyczyło przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- „Mam tylko taką informację, że pan premier powiedział do mnie, że chcą kontynuować inwestycję, że muszą dokonać pewnych korekt jeśli chodzi o sieć kolejową, natomiast temat jest fundamentalny, jeśli chodzi o rozwój Polski”

- powiedział.

- „Oczywiście otrzymuję różne sygnały, niektóre z nich są niepokojące, jak to, że kolejne przetargi są unieważniane, jak chociażby modernizacja portów w Gdyni i Gdańsku. (…) Trzeba temu bacznie się przyglądać”

- dodał.

Prezydent przypomniał, że CPK nie jest inwestycją ważną wyłącznie dla transportu i turystyki, ale ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego.

- „Potrzebujemy lotniska, które będzie w stanie przyjąć duże siły militarne. Będę w tej sprawie trzymał rękę na pulsie”

- podkreślił.

Zapewnił, że „nie odpuści tego tematu”.