Jak podkreśli minister sprawiedliwości i prokurator generalny , „masowe wydawanie wiz miało w Polsce miejsce za rządów Platformy Obywatelskiej”, a chodzi o lata 2009 – 2015.

Rzeczywiste afery korupcyjne w związku z procesem nielegalnego przyznawania wiz i umożliwiania wjechania w strefę Schengen, nie tylko do Polski, miały miejsce właśnie w okresie rządów Donalda Tuska. Dzisiejsza sprawa, tak głośna, jest dowodem bardzo skutecznego i zdecydowanego działania polskich organów ścigania, CBA i prokuratury, która spowodowała, że w zalążku udało nam się tę sprawę zgasić i doprowadzić sprawców przed sąd do odpowiedzialności karnej – przekazał Zbigniew Ziobro.

Jesteśmy przekonani, że ta sprawa to modelowy przykład tego, jak dobrze działające państwo powinno ujawniać patologie i szybko je eliminować. Zupełnie inny obraz jawi się ze spraw korupcyjnych związanych z wydawaniem wiz w okresie rządu Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego, kiedy to były ujawniane poważne nieprawidłowości, a nawet zachowania o charakterze korupcyjnym w obszarze działania MSZ, w obszarze komórek odpowiedzialnych za wydawanie wiz, ale zamiast sprawy wyjaśniać, eliminować patologie, udawano, że nadzorowano czynności – mówił dalej.

Co gorsza, również organa ścigania w postaci działań prokuratury postępowały podobnie – podkreślił Ziobro.

Masowe wydawanie wiz miało w Polsce miejsce za rządów Platformy Obywatelskiej – stwierdził minister sprawiedliwości.