Times Higher Education co roku bada 1800 uniwersytetów ze 104 krajów. Ocenia je według klasyfikacji trzynastu wskaźników z obszarów nauczania, badań, transferu wiedzy i atrakcyjności związanej z prestiżem międzynarodowym. W kategorii krajów Stany Zjednoczone są najczęściej reprezentowane na czele rankingu. Kolejnymi państwami są Wielka Brytania, Kanada, Chiny oraz Niemcy. Jednak to uczelnie z USA zajmują w pierwszej 200 aż 58 pozycji.

W tegorocznym rankingu w pierwszej setce znalazło się dziewięć niemieckich uniwersytetów. Dwa miasta są nawet reprezentowane przez więcej niż jeden uniwersytet na liście najlepszych.

Jeśli chodzi o uznanie THE dla uczelni naszego zachodniego sąsiada to na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Techniczny w Monachium z 79,3 punktami i 30. miejscem w globalnym porównaniu. Zeszłoroczny zdobywca pierwszego miejsca w Niemczech, LMU Monachium, spadł w tym roku o jedno miejsce na 33. pozycję

Stolica kraju, Berlin jest reprezentowana w pierwszej setce przez trzy uniwersytety, które również znalazły się w pierwszej ósemce na poziomie krajowym.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, pierwsze miejsce na świecie zajął Uniwersytet Oksfordzki w Anglii - uzyskując 96,4 na 100 możliwych punktów. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Harvarda z 95,2 punktami, a na trzecim Uniwersytet Cambridge z 94,8 punktami.