Lider Kukiz’15 poinformował Polską Agencję Prasową, że zawiesza wspólne głosowanie z partią rządzącą. Jednocześnie dodał:

Jeżeli będą takie głosowania, które będą popierane także przez całą opozycję, to wiadomo, że będę robił absolutnie na przekór”.

Podkreślił, że nie będzie głosował wspólnie z PiS w tych głosowaniach, w których Prawu i Sprawiedliwości zależy na liczbie głosów. Poinformował, że powodem takiej decyzji jest to, że nie ma jeszcze uchwalonych sędziów pokoju.

Paweł Kukiz powiedział PAP, że PiS nie wywiązało się do tej pory ze wszystkich zobowiązań. Inicjatywą dot. wprowadzenia sędziów pokoju zajmuje się w tej chwili specjalna podkomisja. Wspomniane sądy pokoju miałyby być nową kategorią w ramach sądownictwa powszechnego i zajmować się najprostszymi sprawami.

Zabierając głos w tej sprawie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w minioną sobotę w Koszalinie, że istnieją bardzo duże problemy o charakterze legislacyjnym. On sam popiera pomysł, ale wskazał, że konieczna jest najpierw zmiana spłaszczająca strukturę sądów powszechnych.