„Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której Polska sprzeciwia się nielegalnej migracji. Ta uchwała odnosi się do sytuacji na Lampedusie i sytuacji, która zagraża całej Europie” – powiedział podczas konferencji prasowej prezes partii rządzącej.

Jak wyjaśniał Jarosław Kaczyński uchwała ta stwierdza, że „powinniśmy odrzucić kompromis ws. relokacji imigrantów z 2018 roku”.

„Jedyną metodą realnej walki z nacierającą falą imigrantów jest uszczelnienie granic i podjęcie decyzji m. in. o odwożeniu imigrantów do ich państw macierzystych” – podkreślił Kaczyński.

Wiceszef polskiego rządu przestrzegł w imieniu Rady Ministrów, że „wszelkiego rodzaju zapowiedzi o relokacji imigrantów to zachęta do handlu ludźmi”.

„Decyzje unijne ws. relokacji imigrantów są przeciwskuteczne” – diagnozował Kaczyński.

„To wszystko o czym mówimy zostanie przedstawione Komisji Europejskie, jako stanowisko Polski. Nasz kraj pokazuje, że można poradzić sobie z nielegalną migracją poprzez uszczelnienie granic” – mówił lider PiS.

Jarosław Kaczyński jest przekonany, że to, co robi Komisja Europejska w konsekwencji „doprowadzi do tego, że sytuacja na Lampedusie będzie występowała w innych państwach w Europie”.

„Naszym obowiązkiem wobec Polski i wobec Europy jest powiedzenie jasno na forum unijnym z jakimi zagrożeniami wiążą się decyzje KE” – skonstatował wicepremier RP.