Jaką pościel świąteczna wybrać?

Pościel świąteczna powinna być dobrana do naszych preferencji co najmniej pod trzeba względami. Oczywiście musi spełniać oczekiwania wizualne, czyli nam się podobać. Do wyboru mamy wzory przedstawiające różne postaci kojarzące się ze świętami lub popularne świąteczne motywy ozdobne. Z łatwością odnajdziemy swój ulubiony. Kolejną ważną rzeczą jest rozmiar — pościel musi być dobrana pod tym względem, by pasowała do naszej kołdry i poduszek. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem pościeli świąteczniej jest materiał, z którego pościel jest wykonana. Ma to szczególnie znaczenie dla osób, które oczekują pościeli wysokiej jakości wykonanej z najlepszych materiałów. Oczekiwania mogą również dotyczyć tego, czy oczekujemy pościeli wyjątkowo ciepłej, czy niekoniecznie.

Ciepła pościel świąteczna — flanelowa i frotte

Pościel dedykowana tzw. ‘’zmarzluchom’’ to najczęściej pościel flanelowa lub pościel frotte. Pościel świąteczna frotte wykonana jest z materiału, który ma właściwości higroskopijne, pomimo że jest stosunkowo grupy i świetnie trzyma ciepło. Ze względu na wyjątkowa miękkość materiału pościeli z frotte nie trzeba prasować i wcale się nie gniecie. Pościel flanelowa również doskonale nadaje się dla osób, które uwielbiają ciepło w jesienno-zimowe noce. Flanela wykonana jest w 100% z bawełny, jednak różni się ona od zwykłych pościeli bawełnianych. Za te różnice odpowiada sposób, w jaki wykonana jest pościel świąteczna z flanelowa. Bawełna w takim przypadku tkana jest w slot płócienny lub skośny splot. Pościel flanelowa jest jakby ‘’puchata’’. Za to odpowiada runowa, włókiennicza powierzchnia flaneli, która jest specjalnie drapana w procesie produkcji, by takie właśnie przyjemne wrażenia wywoływać. Zarówno pościel frotte, jak i flanelowa będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą dobrze odczuć ciepło wybranej pościeli świątecznej.

Pościel świąteczna z bawełny

Pościel z bawełny uchodzi za najbardziej uniwersalną. Dlaczego? Ponieważ naturalna bawełna spełnia wszystkie najważniejsze wymagania. Doskonale izoluje, ale także oddycha. Jest łagodna dla skóry i doskonale nadaje się dla dzieci i alergików. Im wyższa gramatura pościeli bawełnianej, tym będzie ona grubsza. Czasem może wydawać się wręcz twarda. Najtwardsze pościele wykonane z bawełny to tzw. perkal, gdzie bawełniane nici są tkane bardzo ciasno, więc pościel wydaje się sztywniejsza. Jest jednak tak samo przyjazna dla który. Bawełna szybko schnie, jest doskonała dla alergików oraz nie gromadzi drobnoustrojów. Co również bardzo ważne — bawełniane pościele świąteczne można prać w wysokich temperaturach, co jest bardzo higieniczne.