Zaplanuj wyprawę

Zanim zabierzesz się za właściwą część przygotowań, dokładnie zaplanuj cały wyjazd. Sprawdź, jakim szlakiem planujesz iść i zobacz, jak wygląda oraz ile zajmuje przemarsz poszczególnymi fragmentami trasy. Pamiętaj, że wskazówki na mapie są jedynie szacunkowe, a w praktyce znacznie ważniejsza jest liczba pokonywanych poziomic. Zostaw wolny czas na dodatkowe postoje i nieprzewidziane sytuacje, a do tego uwzględnij wpływ zmęczenia. Dostosuj tempo marszu do najsłabszej osoby z grupy. Przygotuj się na różne, niespodziewane wydarzenia i zawsze miej ze sobą telefon oraz papierową mapę okolicy.

Ubierz obuwie trekkingowe

Przyszedł czas na pakowanie. Zacznij od obuwia trekkingowego. Koniecznie zabierz ze sobą porządne, skórzane buty trekkingowe, które sprawdzają się w niemal wszystkich sytuacjach. Jeśli wybierasz się w lato, a pogoda ma być ładna, to zabierz ze sobą sandały turystyczne. Są lekkie i wytrzymałe – możesz je ubrać podczas marszu w dobrym terenie, a potem schować do plecaka na czas pokonywania trudniejszych części szlaku.

Spakuj niezbędne ubrania

Na długą wyprawę w góry musisz się właściwie ubrać. Weź komplet odzieży na co najmniej jeden dodatkowy dzień. Zapakuj ciepłą, nieprzemakalną kurtkę oraz dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy. Ubrania, które ze sobą zabierasz powinny być przede wszystkim wygodne i ciepłe, a także możliwie wodoodporne. Deszcze w górach zdarzają się często, a nie ma nic gorszego od przemoknięcia, które powoduje wyziębienie i zwiększa ryzyko zapadnięcia na poważną chorobę. Wybierz jak najlżejsze ubrania, szczególnie jeśli musisz je nosić na plecach.

Weź zapas jedzenia i wody

W górach warto mieć ze sobą choćby niewielki zapas jedzenia i wody. Zabierz ze sobą niezbędne zapasy nawet jeśli planujesz się po drodze stołować w schroniskach. Postaw na wysokoenergetyczną żywność, która szybko dostarcza dużej liczby kilokalorii – powinna mieć znaczącą zawartość węglowodanów, w tym zwykłego cukru. Na szlaku dobrze jest też jeść ciepłe jedzenie. W tym kontekście postaw na niezawodne kuchenki turystyczne – są lekkie i nie wymagają dużo zachodu, a w górach nic tak nie dodaje sił, jak gorący posiłek!

 

Zabierz akcesoria i dodatki

W górach warto mieć ze sobą niezbędne akcesoria. Koniecznie zabierz apteczkę przenośną. Nie musi być duża – wystarczy, że będą w niej podstawowe opatrunki oraz środki medyczne, a także leki przeciwbólowe. Ponadto weź ze sobą powerbank oraz ładowarkę do telefonu. Jeśli planujesz się wspinać, to spakuj sprzęt wspinaczkowy, nie zapominając o dodatkowych środkach bezpieczeństwa, w tym o zapasowej linie i karabińczyku. Nie przesadzaj – pamiętaj, że każde z zabranych akcesoriów trzeba nieść na własnych plecach!

Zadbaj o dobry plecak turystyczny

Żeby spakować się na wyprawę w góry, trzeba mieć dobry plecak. Zainwestuj w model turystyczny o dużej pojemności. Upewnij się, że jest on odpowiednio usztywniony i ma wystarczającą liczbę kieszeni, a także pas piersiowy. Jeśli planujesz wspinać się na wysokie szczyty, to wybierz specjalny plecak wspinaczkowy, który wyróżnia się nietypową konstrukcją oraz dodatkowymi szpejarkami na pasie biodrowym. Możesz do nich przytroczyć niezbędne wyposażenie.

Przygotowania do wyprawy w góry: podsumowanie

Przed wyprawą w góry trzeba się sumiennie przygotować. Zanim zaczniesz się pakować, zaplanuj trasę, biorąc pod uwagę szacowane tempo marszu oraz margines na niespodziewane zdarzenia. Zainwestuj w pojemny plecak turystyczny lub wspinaczkowy. Kup porządne, wygodne obuwie trekkingowe oraz zabierz zapas ciepłych, wodoodpornych ubrań. Pamiętaj o przydatnych akcesoriach, takich jak przenośna apteczka, powerbank czy ładowarka do telefonu.