Przy zakupie używanego auta należy zawsze liczyć się z ryzykiem wystąpienia wad prawnych, problemów mechanicznych lub powypadkowej przeszłości. Stąd też przy zakupie używanego samochodu warto skorzystać z narzędzi i usług, które pomogą dokładnie zbadać historię pojazdu, a także ocenić jego stan techniczny i prawny.
W tym artykule omawiamy narzędzia i rozwiązania, które minimalizują ryzyko zakupu.

Dlaczego bezpieczny zakup jest tak ważny?

Stan finansów oraz naszego bezpieczeństwa są stawką w grze pt. zakup używanego samochodu. To, czy dokonamy dobrego wyboru, zależy w dużej mierze od nas samych. Nieuczciwi sprzedawcy będą próbowali ukryć wady auta poprzez sfałszowanie lub niepodawanie całej historii pojazdu. To z kolei oznacza, że możemy kupić auto o zawyżonej wartości i do tego z istotnymi, ale ukrytymi, usterkami technicznymi.

Używane samochody mogą mieć historię uszkodzeń lub wypadków, o których sprzedawca nie będzie informował. Tymczasem nie mając dokładnej wiedzy o tym, co stało się z pojazdem w przeszłości, nie jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić jego stanu technicznego. Trudno również przewidzieć, jakie naprawy i związane z tym koszty mogą być konieczne w przyszłości.

Nieuczciwi sprzedawcy mogą też próbować sprzedać pojazd, który jest kradziony lub ma inne, poważne problemy prawne, takie jak chociażby zastaw skarbowy. To spore ryzyko, gdyż można nawet stracić samochód, a więc i wszystkie pieniądze, które na niego wydaliśmy.

Przegląd narzędzi i serwisów

Na szczęście obecnie mamy dostęp do wielu narzędzi i serwisów, które pomagają nam uniknąć ryzyka i dokładnie zbadać historię używanego samochodu. Jednym z takich narzędzi jest autoDNA, serwis oferujący raporty historii pojazdu, dostępne po sprawdzeniu VIN i zakupie. Dzięki niemu możemy pozyskać wiele cennych informacji na temat samochodu.

Raport autoDNA pozwala nam sprawdzić następujące rzeczy:

 1. Czy pojazd był kradziony — to istotna informacja, która pozwala uniknąć kłopotów po zakupie auta pochodzącego z kradzieży.

 2. Ewentualną historię uszkodzeń lub wypadków — dzięki temu pozyskujemy wiedzę, czy samochód był poważnie uszkodzony w przeszłości.

 3. Odczyty przebiegów i/lub ostatni odnotowany przebieg — te dane pozwalają stwierdzić czy stan licznika podany w ogłoszeniu jest zgodny z rzeczywistością.

 4. Wcześniejsze przeznaczenie pojazdu. Czy samochód był używany jako taxi, pojazd dealerski (demonstracyjny) a może do nauki jazdy? Historia użytkowania może wiele powiedzieć o obecnym stanie technicznym i rzeczywistym przebiegu pojazdu.

 5. Daty rejestracji pojazdu. Czy pojazd był wcześniej zarejestrowany w innym kraju? Ta informacja jest istotna, bo wskazuje na to, czy samochód pochodzi z importu.

 6. Informacje o ewentualnym złomowaniu pojazdu. Tego typu pojazdy są niekiedy ponownie rejestrowane i sprzedawane jako bezwypadkowe.

 7. Badanie techniczne pojazdu i ubezpieczenie. Brak badania technicznego czy ubezpieczenia wskazują na możliwość poważnych awarii związanych np. z wypadkiem.

 8. Usterki fabryczne. Wskazuje czy samochód miał wady fabryczne — dzięki temu można sprawdzić, czy zostały już usunięte.

 9. Zdjęcia z eksploatacji pojazdu. To cenne źródło informacji o stanie technicznym i wizualnym auta na różnych etapach użytkowania.

 10. Wady prawne, w tym zastaw skarbowe — wskazują na ewentualne problemy prawne związane z samochodem.

 11. Dane techniczne pojazdu. Pokazują istotne informacje nt. jednostki napędowej, rodzaju skrzyni biegów, nadwozia, a niekiedy również wyposażenia.

 12. Inspekcja techniczna samochodu używanego. Wskazuje czy i kiedy samochód przeszedł obowiązkowe badania techniczne.

Ponadto, oprócz raportu historii pojazdu, koniecznie trzeba przeprowadzić inspekcję pojazdu przez zaufanego mechanika. Powinien on dokładnie sprawdzić stan techniczny, w tym stan zawieszenia, kondycję silnika, pracę skrzyni biegów, stan blach pod kątem ognisk korozji oraz grubość lakieru świadczącą o naprawach powypadkowych. Do absolutnego minimum należy zaliczyć odbycie krótkiej jazdy próbnej i sprawdzenie jak samochód zachowuje się na drodze — czy jest stabilny podczas ruchu i płynnie przyspiesza oraz prawidłowo skręca.

Poza tym należy dokładnie przyjrzeć się dokumentacji pojazdu, w tym sprawdzić poprawność i zbieżność danych. Należy przejrzeć ewentualne faktury z napraw oraz zweryfikować dokumenty nabycia w przypadku auta z importu. 

Jak korzystać z narzędzi?

Pierwszy etap sprawdzenia etapu jest dość prosty w realizacji. Wystarczy pozyskać numer VIN (Vehicle Identification Number) pojazdu, który znajduje się na tabliczce znamionowej w samochodzie lub w jego dokumentach. Następnie za pomocą serwisów oferujących raporty historii pojazdów, np. autoDNA, należy wprowadzić ten numer do wyszukiwarki i kupić raport. Jest to produkt cyfrowy, który uzyskujemy od razu po zapłaceniu. Ten dokument warto dokładnie przestudiować i porównać ze stanem samochodu, który rozważamy kupić.

Dlaczego warto dokładnie sprawdzać auta używane?

Korzystanie z narzędzi weryfikacji historii pojazdu, takich jak autoDNA, pozwala zminimalizować ryzyko związane z zakupem używanego samochodu. To jeden ze sposobów na nieuczciwych sprzedawców ukrywających wady oferowanych samochodów. Raport pozwala wstępnie sprawdzić każdy pojazd wystawiony na sprzedaż. Następnie można przejść do weryfikacji fizycznej — inspekcji auta przez mechanika oraz analizy dokumentów wozu.

Niezbędne we wstępnej selekcji informacji otrzymamy właśnie w raporcie historii pojazdu. Jego zakup pozwala podejść do zakupu w sposób rzetelny. Dzięki znacząco zmniejszamy szansę na nabycie pojazdu skradzionego, z historią wypadków lub uszkodzeń, jak również uniknąć problemów prawnych. 

Zakup raportu historii pojazdu to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo, ale także sposób na oszczędność pieniędzy i uniknięcie stresu związanego z nietrafionym zakupem w przyszłości. 

Podsumowanie

Dokładna ocena stanu technicznego każdego samochodu, który nas interesuje fizycznie, nie jest możliwa. W gąszczu ogłoszeń można jednak wyłuskać potencjalne typy dla nas dzięki raportom historii pojazdu.

Dzięki narzędziom weryfikacji historii pojazdu — takimi jak autoDNA, uzyskamy cenne informacje o pojeździe używanym. Pozwoli to nam uniknąć ryzyka i podjąć właściwą decyzję co do zakupu.