Wymiana filtrów w samochodzie – dlaczego jest konieczna?

Samochody wyposażone są w co najmniej dwa filtry tzn. filtr powietrza i filtr oleju. Wiele aut ma również filtry kabinowe oraz filtry paliwa. Filtr oleju w samochodzie odpowiada za prawidłowe działanie jednostki napędowej oraz oczyszczanie paliwa. Jego zadaniem jest wyłapywanie nieczystości i zanieczyszczenia, które powstają w wyniku tarcia między elementami silnika oraz zapobieganie cofaniu się zanieczyszczonego oleju z powrotem do wnętrza silnika. Filtr pozwala na swobodny przepływ oleju w jednostce, a także sprawia, że silnik jest zabezpieczony przed poważnymi uszkodzeniami, to z kolei przedłuża jego żywotność. Regularna wymiana filtru oleju jest konieczna, ponieważ w wyniku eksploatacji staje się on naszpikowany zanieczyszczeniami tj. opiłki metalu powstające wskutek tarcia poszczególnych podzespołów, nieczystości powstałe na skutek utleniania czy zanieczyszczenia pozostałe po niecałkowicie spalonym paliwie. Zanieczyszczania w filtrach oleju powodują, że jego skuteczność maleje. Może to prowadzić do przekraczania dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w oleju, skutkować złym smarowaniem silnika i prowadzić do poważnych awarii np. zatkania wtrysków paliwa, których naprawa wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów.

Co ile wymieniać filtr oleju?

Częstotliwość wymiany filtra olejowego nie jest stała, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj oleju silnikowego, warunki jazdy i specyfikacje producenta. Najczęściej jednak zaleca się wymianę filtra przy każdej zmianie oleju, czyli zazwyczaj po około 8 do 10 tys. kilometrów. W przypadku samochodów, które jeżdżą przede wszystkim w trasy, filtr można wymienić po przejechaniu ok. 12-15 tys. kilometrów. W przypadku ekstremalnych warunków jazdy, takich jak jazda w terenie czy ciężka praca silnika, częstotliwość ta może być skrócona. Niektórzy producenci samochodów sugerują tryb wymiany long-life, ale nie jest to najlepsza opcja. Nie warto przez 30 tys. km jeździć na tym samym oleju silnikowym i filtrze oleju, bo to może spowodować wiele problemów.

Skutki braku wymiany filtra olejowego

Zaniedbanie wymiany filtra olejowego może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zatarcie silnika, spadek mocy, a nawet poważna awaria np. zatkanie wtrysków paliwa, całkowitego zatarcia silnika bądź jego osprzętu, np. turbosprężarki czy układu rozrządu. Kierowcy, którzy będą zwlekać z wymianą, na pewno nie zaoszczędzą. Naprawa będzie o wiele droższa niż zakup dobrego filtra do oleju.

Ile kosztuje wymiana filtra olejowego?

Filtr oleju to niewielki, ale bardzo ważny element, pomagający sprawności silnika. W zależności od marki samochodu może być zlokalizowany w różnych miejscach. W niektórych modelach znajduje się pod pojazdem, w innych zaraz pod maską, blisko wlewu oleju. Regularna wymiana tego elementu jest niezbędna, aby chronić silnik przed uszkodzeniami i przedłużyć jego żywotność. Zaniedbanie w tej kwestii mogą prowadzić do kosztownych napraw i skrócenia życia samochodu. Każdy kierowca powinien traktować wymianę filtra olejowego jako regularną czynność i inwestycję w długotrwałą niezawodność swojego pojazdu. Koszt wymiany oleju i filtrów jest zależny od wielu czynników. Cena usługi jest uzależniona głównie od miejsca jej wykonania, a także od tego, gdzie umieszczony jest filtr oleju. Najwięcej zapłacą osoby, które serwisują auto w autoryzowanym serwisie. W takim wypadku cena może wynieść od 500 do 700 zł. Usługa będzie tańsza w warsztatach samochodowych, gdzie pełen serwis olejowy kosztuje zwykle do 300 zł. Jeżeli kierowca sam zakupi potrzebne produkty do wymiany filtra oleju, to zapłaci tylko za robociznę, czyli ok. 100 zł. W zależności od modelu wymienia się sam wkład filtra olejowego albo cały element z metalową obudową. Wymiany można dokonać również samodzielnie, ale przyda się dostęp do kanału, podstawowe narzędzia oraz umiejętności. Sam filtr olejowy kosztuje od kilkunastu złotych do kilkuset w luksusowych samochodach. Różne rodzaje filtrów oleju oferuje sklep motoryzacyjny Inter Cars. Wymiana oleju i filtrów nie jest trudna, w zależności od modelu i sprawności obsługi warsztatu czynność zajmie od 30 minut do kilku godzin.

Jaki filtr oleju wybrać?

Oferta filtrów do oleju jest bardzo szeroka. Dostępne są filtry produkowane przez producentów aut, a także przez firmy, zajmujące się produkcją części samochodowych. Do najpopularniejszych obecnie marek filtrów oleju należą marki: Bosch, Knecht, Filtron, Mann Filter, Kamoka i Denckermann. Wśród filtrów sportowych największą popularnością cieszy się firma K&N. W sklepie intercars.pl można kupić filtry do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i innych pojazdów, niezbędne do poprawnej pracy silnika.

Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić dobrej jakości, zgodny z europejskimi standardami filtr do samochodu. Takim miejscem jest sklep intercars.pl, który oferuje filtry, części i akcesoria samochodowe sprawdzonych producentów, w atrakcyjnych cenach. Klienci mogą wybrać m.in. polecany filtr oleju marki Filtron, a także inne, doskonałej jakości produkty.