Inflacja w strefie euro gwałtownie przyspieszyła. W sierpniu wyniosła 9,1 proc. We wrześniu wzrosła do 10 proc. Eurostat wskazuje, że to przede wszystkim skutek wzrostu cen energii, które są wyższe o 48,8 proc. w porównaniu z okresem analogicznym ub. roku.

Z najwyższą inflacją w strefie euro mierzy się Estonia (24,2 proc.). Najmniejszą inflację odnotowano z kolei we Francji (6,2 proc.).

Dane na temat inflacji w Niemczech opublikował Federalny Urząd Statystyczny. Wedle wstępnych szacunków, jej poziom to obecnie ok. 10 proc. W sierpniu stopa inflacji wynosiła u naszych zachodnich sąsiadów 7,9 proc.

- „Stopy inflacji nie były na obecnym poziomie od czasu zjednoczenia Niemiec. W krajach związkowych na początku lat 50. wynosiły one 10 proc. i więcej, ale metody obliczeniowe zmieniły się z biegiem czasu”

- wskazuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Rekordową inflację odnotowano też w Belgii. Belgijski Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu wyniosła ona 11,27 i jest najwyższa od 1975 roku. Olbrzymi wzrost inflacji do 17,1 proc. odnotowała także Holandia. Holenderski Urząd Statystyczny podkreśla, że inflacja jest najwyższa od czasów II wojny światowej.

- „Co za czasy…”

- komentują analitycy Pekao.