- Jak to możliwe, że mimo prawnego chaosu, słabej jakości instytucji publicznych i nieustannego konfliktu społecznego Polska należy do najprężniejszych gospodarek świata? - pyta „DGP”.

Niemiecki historyk Rainer Zitelmann został zapytany w wywiadzie dla dziennika „Die Welt” o rady dla młodych Niemców. Oto co powiedział:

- Jeśli ktoś jest młody, dynamiczny i chce wyemigrować, to Wietnam może być dobrym pomysłem. Polska to też wspaniały kraj ze wspaniałymi ludźmi”.

Z kolei w wypowiedzi dla „The Telegraph”, komentator tego dziennika, Sam Ashworth-Hayes, uważa, że „Polska będzie bogatsza od Wielkiej Brytanii za około 12 lat”, jeśli gospodarka Wielkiej Brytanii nie przyspieszy.

- „W 2040 r. możemy zobaczyć w polskiej prasie skargi na zalew tanich brytyjskich hydraulików…” - komentuje Ashworth-Hayes.

Jak wyglądają dane?

Między IV kw. 2019 r. a I kw. 2023 r. to Polska odnotowała najwyższy skumulowany wzrost realnego PKB wśród wszystkich krajów Europy – aż o 11,2 proc. Gospodarki krajów nordyckich urosły w tym okresie średnio o 5,3 proc. Jeszcze słabiej wyglądało uśrednione PKB dla całej strefy euro – wyniosło 2,5 proc. PKB Francji urosło o 1,2 procent. W przypadku Niemiec i Hiszpanii ich gospodarki nie nie urosły wcale, a PKB Wielkiej Brytanii poszło w dół o 0,5 proc.