Czym jest Chromebook?

Chromebooki to laptopy, które działają na systemie operacyjnym Chrome OS, stworzonym przez firmę Google. W przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów, które korzystają z systemów takich jak Windows czy macOS, Chromebooki są zaprojektowane głównie do pracy w chmurze, co oznacza, że większość Twoich plików i aplikacji jest przechowywana online, a nie bezpośrednio na urządzeniu. Są one zwykle lżejsze, szybsze w starcie i bardziej odporne na wirusy. Idealne dla osób, które szukają prostego rozwiązania do przeglądania internetu, korzystania z e-maila, oglądania filmów czy tworzenia dokumentów online.

Laptop bez Windowsa?

Kupując niedrogiego laptopa, zwykle oczekujemy jego uniwersalności. Ma służyć do przeglądania Internetu, pracy i nauki, czy oglądania filmów VOD. Nikt nie wymaga natomiast, aby taki sprzęt pozwolił na uruchomienie bardziej wymagających gier i zaawansowanych programów. Takie właśnie są Chromebooki! Bez trudu uruchomimy na nich programy z pakietu biurowego od Google, a do przeglądania sieci służy w nich lubiana przeglądarka Google Chrome.

Do podstawowych zadań system operacyjny ChromeOS sprawdza się więc idealnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z wielu ograniczeń, jakie wiążą się z korzystaniem z Chromebooka. Niektóre programy i gry komputerowe są kompatybilne wyłącznie z systemem Windows, czasem także MacOS lub Linux. Może więc nie być możliwości uruchomienia na Chromebooku. Trzeba się też przyzwyczaić do korzystania z mniej typowego oprogramowania. Osoby korzystające ze smartfonów/tabletów z Androidem powinny jednak szybko odnaleźć się w ChromeOS.

Dlaczego warto kupić Chromebooka?

Jeśli lubisz Dokumenty Google, pocztę Gmail, przeglądarkę Chrome, czy przechowywanie plików na Dysku Google - Chromebook jest wręcz stworzony do tego! Dzięki temu, że system operacyjny nie jest tak rozbudowany jak Windows, nawet słabszy sprzęt wystarcza do płynnej pracy. Chromebooki cechują się też niską wagą, błyskawicznym uruchamianiem się i bardzo długim czasem pracy na baterii. 

ChromeOS ma jeszcze jedną sporą zaletę - jest darmowy. Chromebooki mogą być więc tańsze, niż  laptopy z Windowsem. Niska cena wynika też oczywiście z możliwości zastosowania dość podstawowych podzespołów. ChromeOS i tak będzie działał bardzo sprawnie na takim komputerze.

Nowe Chromebooki są też bardzo dobrą alternatywą dla laptopów przeglądarkowych z Windows. Oba rodzaje laptopów mają podobne zalety: niską cenę i dużą sprawność w przeglądaniu Internetu.

Chromebook czy laptop przeglądarkowy z Windows? 

Laptopy przeglądarkowe to komputery stworzone do płynnej pracy w podstawowych zastosowaniach. Poradzą sobie z przeglądaniem Internetu i social mediów, uruchomieniem filmów (także w serwisach VOD), pracą biurową, czy rozmowami wideo. System ChromeOS zastosowany w Chromebookach jest wręcz stworzony do takich zastosowań. Nie wymaga dużej wydajności od laptopa, przez co dobrze działa nawet na dość słabym sprzęcie. Chromebook to doskonały wybór, szczególnie szukając laptopa w niskiej cenie.

Alternatywą mogą być jednak także proste i niedrogie laptopy przeglądarkowe z Windowsem: https://www.komputronik.pl/informacje/laptop-przegladarkowy-co-to-jest/ . Często są oferowane z Windowsem 10 lub 11 Home pracującym w trybie S. Oznacza to szybszą pracę systemu i poprawę zabezpieczeń. Użytkownik ma jednak ograniczoną możliwość do instalowania aplikacji. System operacyjny Windows traci więc jedną ze swoich głównych zalet - ogromną uniwersalność i dostępność aplikacji i gier z wielu źródeł.

Można więc powiedzieć, że Chromebook i laptop przeglądarkowy z Windows to dość podobne urządzenia. Komputer z Windowsem będzie lepszym wyborem dla osób, które nie chcą zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Warto jednak sprawdzić, jak wiele oferuje system ChromeOS. Można go przetestować na swoim komputerze, uruchamiając system Google z pendrive (ChromeOS Flex). Jeśli spodoba Ci się sposób działania systemu, Chromebook będzie świetnym wyborem jako laptop do Internetu i podstawowych zastosowań.