Wedle doniesień Onetu, wstrzymane zostanie procedowanie projektu Platformy Obywatelskiej i Polski 2050, który w teorii miał wesprzeć odbiorców energii elektrycznej, ale bardziej zdawał się wspierać przedsiębiorców z branży OZE. Po burzy związanej z ujawnieniem zapisów dot. m.in. umożliwiania stawiania wiatraków 300 m od zabudowań i wywłaszczania mieszkańców, o jej wycofaniu miał zdecydować sam Donald Tusk. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował dziś, że spodziewa się, iż projekt zostanie poprawiony lub podzielony na dwa projekty: jeden dot. farm wiatrowych, a drugi cen energii.

Z informacji opublikowanych na stronach Sejmu dowiadujemy się jednak, że to nie jedyny wycofany projekt. Nie będą też kontynuowane prace nad projektem o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przygotowanym przez Polskę 2050. Odwołano więc zaplanowane na dziś posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie. Informacje te na konferencji prasowej skomentował marszałek Szymon Hołownia.

- „Z dzisiejszych informacji, jakie uzyskałem od szefów klubów (TD, KO i Lewicy – red.) zapadła decyzja, aby podobnie jak kwestie ustawy wiatrakowej, temat wakacji kredytowych zostawić dla nowego rządu”

- powiedział lider Polski 2050.

- „Zostawiamy te rzeczy do dyspozycji nowego rządu. Nowy rząd w Polsce będzie za niespełna tydzień. Taki, który będzie umocowany większością. Naprawdę dzisiaj jest ten moment, że Sejm powinien powiedzieć: ten tydzień możemy poczekać, niech rząd odpowiedzialnie tę decyzję podejmie. Taka jest decyzja przewodniczących klubów”.

- dodał.

Tymczasem w zamrażarce marszałka Sejmu wciąż oczekują projekty rządu Mateusza Morawieckiego dot. wakacji kredytowych, zerowej stawki VAT na żywność i zamrożenia cen energii.