Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie od roku wyjaśniają sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej. Celem grupy było czerpanie korzyści majątkowych, a w grę wchodzić może blisko 60 mln euro, co stanowi ponad ćwierć miliarda złotych. Środki finansowe miały pochodzić z obrotu i produkcji narkotyków, jak również z innych rodzajów przestępstw. Z ustaleń śledztwa wynika, że przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych, w tym zagranicznych, tworzono fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić legalność działalności grupy, taki proceder mógł trwać od 2017 roku. Uzyskane pieniądze z przestępczej działalności inwestowane były m.in. w ekskluzywne nieruchomości, w tym apartamenty nad morzem.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wówczas to, zatrzymano pięć osób i przeszukano ich miejsca zamieszkania oraz pracy. W efekcie zabezpieczono nośniki danych informatycznych, telefony i dokumentację. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. samochody, motocykl, dokonano także blokady na rachunkach walutowych, a łączną wartość tego mienia oszacowano na blisko milion złotych.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, cztery osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna – kierowania tą grupą. Dodatkowo wszyscy usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Decyzją sądu i na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec trzech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.