Uczestników szczytu jako jego współgospodarze powitali prezydenci: Polski Andrzej Duda, Rumunii Klaus Iohannis i Słowacji Zuzana Čaputová.

- „Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku”

- rozpoczynał szczyt prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że przywódcy Bukaresztańskiej Dziewiątki spotkali się w Warszawie już dzień po wybuchu wojny, aby omówić wsparcie dla napadniętego przez Rosję kraju.

- „To, co chcemy zrobić dzisiaj, to zastanowić się wspólnie, w gronie najbliższych sojuszników, nad naszymi kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie, a także o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie”

- mówił prezydent.

Bukaresztańska Dziewiątka to wspólnota zawiązana z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii, która zrzesza państwa położone na wschodniej flance NATO – Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry.