Popularnym i skutecznym sposobem są systemy kontroli dostępu. Jak działają i jakie mają zalety? Przeczytaj!

Kontrola dostępu – klucz do firmy

Dlaczego zamykasz drzwi do domu lub mieszkania, gdy z niego wychodzisz? By nikt inny nie mógł tam wejść. Podobnie powinno być w każdej firmie. Do określonych pomieszczeń wstęp powinny mieć wyłącznie wymagane osoby i nikt inny. Naczelna zasada bezpieczeństwa mówi, że okazja czyni złodzieja. Warto minimalizować ten czynnik.

Kontrola dostępu realizowana jest na przykład przy pomocy systemu kart magnetycznych. Dzięki temu w łatwy sposób administrator może określi czy dana osoba będzie mogła przejść przez dany punkt. Jeśli nie, nie będzie też w stanie podjąć szkodliwego działania.

Jednak bezpieczeństwo we współczesnej firmie nie dotyczy wyłącznie drzwi. Czego jeszcze? Czytaj dalej!

Cyberbezpieczeństwo a kontrola dostępu

Dzisiejsze firmy praktycznie nie są w stanie funkcjonować bez dostępu do Internetu. Większość gromadzonych danych znajduje się obecnie w chmurze – serwerach, które użyczają nam swoich możliwości. Podobnie jak w przypadku rzeczywistego świata, i tutaj można mówić o kluczach i drzwiach, do których dostępu powinni chronić jak oka w głowie.

W przypadku dużych firm kluczowe znaczenie mają:

  • dane księgowe,

  • wiedza (tzw. „know-how”),

  • dane osobowe pracowników i klientów,

  • wymieniane wiadomości,

  • patenty, własność intelektualna,

  • i inne.

Podstawowe zabezpieczenia w postaci hasła niewiele są w stanie pomóc. Potrzeba profesjonalnego systemu, by w łatwy i bezpieczny sposób zarządzać dostępami do określonych miejsc czy danych. Nie każdy powinien mieć dostęp do bazy danych, a modyfikacja danych powinna wymagać potwierdzenia od administratora. Jeden nieopatrzny ruch lub szkodliwe działanie może spowodować tragiczne skutki, dlatego lepiej dmuchać na zimne i zapobiegać, a nie leczyć.

Systemy kontroli dostępu – czym się kierować?

Nowoczesne systemy kontroli dostępu pozwalają synchronizować bardzo wiele dostępnych opcji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wielkie firmy, w których rotacja pracowników jest dość spora, mogą spać spokojnie i nie martwić się tym, że dawny pracownik wejdzie do budynku i wykradnie istotne dane.

Przy wyborze warto kierować się głównie możliwościami systemu – cena w przypadku bezpieczeństwa jest drugorzędna.

Podsumowanie

Profesjonalne systemy kontroli dostępu pozwalają ograniczyć niekorzystny wpływ błędów oraz celowych ataków na firmę. Dzięki ograniczeniu dostępu do danych miejsc czy zasobów, nie każdy jest w stanie dowolnie nimi zarządzać, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Bez wątpienia taki system jest wart swojej ceny!