W czasie swojego wystąpienia Andrzej Duda mówił o ofiarności obrońców granic.
- „Funkcjonariusze Straży Granicznej, wsparci przez żołnierzy bronią granicy Polski, Unii Europejskiej i strefy Schengen. Bronią naszego bezpieczeństwa i przyszłości naszych dzieci. Czynią to z ofiarnością i poświęceniem”
- podkreślił.
Nawiązał przy tym do ataków na polski mundur.
- „Przykro mi, że próbuje się ich obrażać, deptać godność munduru i naszych symboli. Każdy może mieć swoje poglądy, ale niestety, niektórzy realizując swoje przekonania, posuwają się do kłamstwa i oszczerstwa ze szkodą dla Polski i nas wszystkich, z pokrzywdzeniem polskich funkcjonariuszy i ich najbliższych”
- powiedział.
Zwrócił jednak uwagę, że sami Polacy doceniają służbę funkcjonariuszy.
- „Murem za polskim mundurem – jestem przekonany, że to zdanie podziela większość naszych obywateli”
- ocenił.
Prezydent @AndrzejDuda: Jesteśmy tu dziś z Ministrem @MSWiA_GOV_PL @Kaminski_M_, by spotkać się z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy kontynuują swoją wytężoną pracą na granicy w pobliżu trójstyku.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 26, 2023
Rzeczpospolita, którą mamy od ponad 30 lat - wolna, suwerenna i niepodległa… pic.twitter.com/bnPXwdSECM
Prezydent RP @AndrzejDuda: Odznaczyłem dziś także funkcjonariuszy, którzy zostali poszkodowani na służbie, zostali zaatakowani i ranni. To cena jaką ponosi funkcjonariusz wykonujący rzetelnie obowiązki. Chylę głowę przez wszystkimi mundurowymi ze Straży Granicznej oraz innych… pic.twitter.com/aivCyqwwGP
— BBN (@BBN_PL) September 26, 2023
W piątek do polskich kin trafił film „Zielona Granica” poświęcony rozpoczętej w 2021 roku na polsko-białoruskiej granicy operacji, w ramach której reżim Aleksandra Łukaszenki próbuje destabilizować Polskę za pomocą sprowadzanych w tym celu z Bliskiego Wschodu i Afryki migrantów. Agnieszka Holland w swoim filmie zaprezentowała funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej jako przestępców łamiących prawa człowieka.