7000 tancerzy uczci tangiem urodziny Franciszka - zdjęcie
03.12.14, 07:58Ojciec Święty Franciszek (fot. Wikipedia)

7000 tancerzy uczci tangiem urodziny Franciszka

8

Ojciec Święty Franciszek 17 grudnia będzie obchodzić swoje 78-urodziny. Z tej okazji 7000 tancerzy zatańczy dla niego tango – taniec, który pochodzi z właśnie z Argentyny.

Wydarzenie jest organizowane w mediach społecznościowych. Zostało do niego zaproszonych niemal 9000 tancerzy, a około 7000 jest zdecydowanych wystąpić w Rzymie na jednym z tamtejszych placów w pobliżu Watykanu.

Inicjatywa wyszła od niejakiej Cristiny Camaroni. „Mamy już wszystkie pozwolenia i będziemy tańczyć milonga z oficjalnym pozwoleniem miasta Rzymu i watykańskiej żandarmerii” – napisała na Facebooku.

Celebracja urodzin papieża ma trwać około dwóch godzin. Ruch uliczny zostanie z tego powodu wstrzymany w wymagających tego dzielnicach.

Zarazem 3000 tancerzy ma wziąć udział w audiencji generalnej papieża 17 grudnia na placu św. Piotra. Każdy z nich będzie miał na szyi białą chustę.

W wywiadzie z 2010 roku papież Franciszek powiedział: „Bardzo lubię tango. To pochodzi z mojego wnętrza. Moi ulubieni piosenkarze to Carlos Gardel, Julio Sosa i Ada Falcon, która została później zakonnicą” .

pac/cna

Komentarze (8):

anonim2014.12.3 8:01
Po co ten cyrk, żeby ludzi omamić? Żenujący ten pontyfikat! Papiestwo to nie błazenada... a co mamy?
anonim2014.12.3 8:51
Ten cyrk nie wyszedł z inicjatywy Watykanu tylko osoby prywatnej,jakie omamianie?
anonim2014.12.3 8:59
No tak, malkontentom się to oczywiście nie podoba. Będą patrzeć z góry na papieża i mówić mu, co powinien robić, a czego nie powinien. Może pojedźcie do Watykanu i go ochrzańcie, że nie wie jak być papieżem? Cóż za pycha przemawia przez takich ludzi...
anonim2014.12.3 9:42
Franciszkowi się podoba, a Kościół oceniał tango zawsze krytycznie jako taniec niemoralny... No ale przecież Franciszek moralnością się nie przejmuje, byle tylko miło było...
anonim2014.12.3 10:02
W XIX wieku, kiedy popularne stały się takie tańce jak: walc, kankan, galopada, polka, prawowite władze kościelne wydały szereg formalnych rozporządzeń, w których stanowczo zakazywano katolikom brania udziału w takowych tańcach. Walc zostały potępiony nawet przez samego Leona XIII. W pierwszej połowie XX stulecia, gdy na parkietach zaczęły królować tańce latynoamerykańskie, etc. szereg krajowych episkopatów, np. biskupi Francji, Polski, Austrii potępili takie tańce jak: tango, shimmy, foxtrot, onestep. I w tym wypadku warto dodać, iż pierwszy z tych tańców – tango został zabroniony katolikom przez św. Piusa X. W odniesieniu do tańców, które weszły w modę na przełomie XIX i XX wieku, papież Benedykt XV pisał, iż są one:”jedne gorsze od drugich i stanowią najskuteczniejszy środek do pozbycia się wszelkiej wstydliwości” („Sacra Propediem”), zaś Pius XI nazywał je „bezwstydnymi” („Ubi Arcano”).
anonim2014.12.3 11:59
Dlaczego nie odmówią np. 7000 różańców? Albo niech chociaż zrobią zbiórkę i przeznaczą na szczytny cel! Wybrali obsceniczny taniec... Cyrk
anonim2014.12.3 12:04
@ kszychu Jesteś po prostu niedouczony czy to celowa manipulacja? Na indeksie znalazło się nie Pismo Święte w ogóle, lecz niektóre narodowe tłumaczenia, które nie uzyskały oficjalnego zezwolenia władz kościelnych na druk i budziły poważne kontrowersje. Zresztą do dziś tak jest.
anonim2014.12.3 17:01
A czy będziemy mieli przyjemność obejrzeć naszych rodzimych tancerzy, tj.: Kaczyńskiego, Błaszczaka, Brudzińskiego i Kempę?