Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”, Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie Konfederacji, w wyniku czego partia może stracić prawie 7 mln złotych dotacji z budżetu państwa.

Jak przyczyna utraty dotacji podawane jest przyjęcie przez Konfederację korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym, które miały przekroczyć dopuszczalny przepisami prawa limit.

Portal wprost.pl pisze o promocji promocji kandydatów tej partii w mediach społecznościowych za pomocą profili partii Wolność (współcześnie KORWIN) oraz Ruch Narodowy. Konfederacja miała też korzystać z lokali tych partii bez zawierania umów.

Również niezgodne z przepisami miało być – jak podaje portal TVP Info:

- korzystanie z materiałów z kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego z 2018 r. Wówczas startował bowiem komitet o innej nazwie: Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

Komitet wyborczy Konfederacji uzbierał prawie 1 milion 730 tys. złotych. Zgodnie w przepisami mógł więc skorzystać z dóbr pozapieniężnych w wysokości 1% tej kwoty, czyli odrobinę powyżej 17 tys. złotych. Z informacji portalu wprost.pl limit tet miał być bardzo znacznie przekroczony.

Oprócz Konfederacji PKW odrzuciło również sprawozdanie partii Zieloni za 2019 rok.


mp/rp.pl/portal tvp info/wprost.pl