50 mln z budżetu dla działaczy opozycji w okresie PRL - zdjęcie
12.02.16, 13:15

50 mln z budżetu dla działaczy opozycji w okresie PRL

1

50 mln zł przeznaczono w tym roku na pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Opozycjoniści cały czas mogą ubiegać się o wsparcie. O sprawie pisze „Nasz Dziennik.

Działacze opozycji muszą o pomoc finansową zgłosić się do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak dotąd wpłynęło do niego 965 wniosków potwierdzających, że osoby były działaczami opozycji antykomunistycznej lub represjonowanymi z powódw politycznych.

Wydano 635 decyzji, negatywnych jedynie siedem. Działacze opozycji, których wnioski Urząd rozpatrzy pozytywnie, mogą ubiegać się o świadczenia finansowe oraz doraźną pomoc.

Ta może być niezwykle potrzebna, ponieważ opozycjoniści nierzadko żyją w ogromnej biedzie. Za swoje zaangażowanie polityczne przeciwko okupacji sowieckiej często tracili pracę, nie mogli się kształcić, w wyniku pobić czy nieustannych aresztów tracili zdrowie.

Od tego roku kombatanci mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Dodatkowo Sejm chce rozpocząć pracę nad podniesieniem świadczenia dla działaczy opozycyjnych do wysokości najniższej emerytury.

wbw/RadioMaryja.pl/Fronda.pl

Komentarze (1):

anonim2016.02.12 14:16
A dla agentów tez coś skapnie. Np. Bolka.