W sobotę na Jasnej Górze odbywają się uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej papieskimi koronami.

8 września 1717 r.  to wydarzenie, które zgromadziło ok. 200 tysięcy pielgrzymów, było pierwszym takim wydarzeniem w świecie, poza Rzymem.

Z okazji rocznicy, jasnogórski wizerunek Matki Bożej został ozdobiony replikami tamtejszych koron – złote z topazami i perłami.

Najważniejszym punktem obchodów będzie msza święta z udziałem władz kościelnych i państwowych. W uroczystych obchodach Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej weźmie udział premier Beata Szydło, ale również m.in. prezydent RP oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Ze strony władz kościelnych: Episkopat Polski. Przygotowania do uroczystości trwają już od roku. Jasnogórscy ojcowie paulini za pomocą różnych inicjatyw przyciągają do Częstochowy tłumy pielgrzymów z Polski i całego świata. 

Uroczystości rozpoczęły się na jasnogórskich błoniach o godzinie 9:30 od modlitewnego czuwania pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu". Planowana jest również procesja z wizerunkiem Maryi. O 11.00 na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył uroczystej sumie, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Odnowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu. 

Na godzinę 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, pół godziny później rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Uroczystości zwieńczy wieczorny koncert na błoniach pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana". Multimedialne widowisko rozpocznie się o godz. 21. tradycyjnym Apelem Jasnogórskim. Koncert- multimedialne widowisko z muzyką, obrazem, słowem, wizualizacjami, materiałami filmowymi i archiwalnymi, inscenizacjami oraz efektami pirotechnicznymi, jest opowieścią o historii Polski i naszego narodu splatającej się przez stulecia z Jasną Górą i Cudownym Obrazem. Spektakl przybliży również historię samej koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

yenn/PAP, Fronda.pl