230 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja - zdjęcie
03.05.21, 06:00

230 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja

9

Nie było łatwo. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie.

Uchwalenie konstytucji było rozpaczliwą próbą ratowania Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W pierwszych zdaniach dokumentu podkreślano jedność państwa, czego wyrazem miał być jeden rząd, skarb i armia. Artykuł pierwszy konstytucji potwierdzał dominującą rolę religii katolickiej. W drugim zaakcentowano pozycję szlachty, gwarantując jej przyznane dawniej przywileje. "Szlachtę za najpierwszych obrońców wolności i niniejszej konstytucyi uznajemy; każdego szlachcica cnocie, obywatelstwu i honorowi, jej świętość do szanowania, jej trwałość strzeżenia poruczamy, jako jedyną twierdzę ojczyzny i swobód naszych" - podkreślono w ustawie.

Artykuł trzeci dokumentu potwierdzał prawo mieszczan do samostanowienia w istotnych sprawach, posiadania ziemi oraz przyjmowania ich do stanu szlacheckiego.

Artykuł czwarty utrzymywał poddaństwo chłopów wobec szlachty, przyjmując jednak włościan "pod opiekę prawa i rządu krajowego", co gwarantowały umowy zawarte przez nich z właścicielami ziem. Przyznawano także wolność każdemu chłopu przybywającemu lub wracającemu po ucieczce, co miało zachęcać włościan z innych krajów do zamieszkania w Polsce.

Wprowadzono tron dziedziczny, likwidując wolną elekcję. Następcą tronu po Stanisławie Auguście miał być elektor saski Fryderyk August, wnuk Augusta III Sasa i jego potomkowie. Na wypadek śmierci króla lub niemożności sprawowania przez niego funkcji regencję miała sprawować Straż Praw po przewodnictwem królowej lub prymasa. Ostatni artykuł dokumentu poświęcono "sile zbrojnej narodowej", której celem miała być obrona suwerenności kraju.

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Dokument ten jest przede wszystkim odzwierciedleniem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Mimo rozbiorów Polski, pamięć o drugiej w dziejach świata konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność.

za: tysol.pl

Komentarze (9):

Cieszysz się ze swoich głupich wpisów!?2021.05.4 0:23
Aj, waj! Lechu...! Napisałeś 8 głupich, nic nie wartych wpisów! Sam pisałeś i sam sobie odpowiadałeś w zmienionych nickach! Nie ma innych wpisów, tylko twoje! ... JAKIM TRZEBA BYĆ... "PSEUDO-CZŁOWIEKIEM" ŻEBY TAKIE BZDURY PLEŚĆ I OBRAŻAĆ INNYCH! ... Lecz nogi... bo na głowę za późno!
Jan2021.05.3 19:55
Przyznaje się, że jestem osoba o niskiej inteligencji, chorą psychicznie, ze skłonnościami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjęcie dziecka sąsiadki), bez podstawowej wiedzy o świecie, jestem skrajnie ogłupiona nienawiścią, zwykłą kürwą, prostaczką, prymitywną żydówą.
Jan2021.05.3 19:47
Gdyby dziś ją uchwalono fronda, Rydzyk Jędraszewski i Kaczyński byli by przeciw. Uznali by ją za atak na polskie wartości . A na frondzie było by dużo o masońskich inspiracjach konstytucji
Skrzypek na dachu2021.05.3 19:11
Pierwsza konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodow to Zlota Wolnosc ktore to napewno trzeba bylo duzo wczesniej reformowac chociaz w sprawie Liberum Weto .
super2021.05.3 15:05
super
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.05.3 9:05
katoprawactwo świętuje dziś dzień łamania Konstytucji, nie jej uchwalenia...
man.of.Stagira2021.05.3 7:09
Zapomnieć wojny i powstania, Jedynie słuszny szarpać dzwon, Narodowego - byle trwania, W zgodzie na namiestniczy tron. // W zamian - w tej ziemi nam mogiła, I przodków śpiew, jak echa kielich, Że - "Jeszcze Polska wtedy żyła, Gdy za nią ginęli!"... //
Filip2021.05.3 6:35
W dniu dzisiejszym mamy święto 3 maja, to jest rocznica uchwalenia Konstytucji. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Przysięgał na Konstytucję mówiąc: tak mi dopomóż Bóg" i pokazał, że przysięga nic dla niego nie znaczy. Na szczęście w 2025 roku będą wybory prezydenckie i Polacy będą mieli okazję wybrać kandydata nie związanego z PiS-em, za którego nie będziemy musieli się wstydzić.
Polonia Semper Fidelis2021.05.3 6:14
święto Konstytucji 3-go Maja. Konstytucji gwarantującej obywatelom Rzeczypospolitej RÓWNE PRAWA BEZ WZGLĘDU NA WYZNANIE CZY POCHODZENIE. Frendzle i wszelkiej maści patopatrioci i patokatole z taką konstytucją NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO ponieważ BEAK IM T O L E R A N C J I