Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie 101 lat temu Polakom udało się odzyskać Niepodległą Ojczyznę. W związku z tym w całym kraju będą miały miejsce uroczystości upamiętniające tę wielką dla nas chwilę, kiedy to Polska mogła się odrodzić po 123 latach niewoli.

To właśnie 11 listopada 1918 roku po przybyciu z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski i przejął od Rady Regencyjnej władzę cywilną oraz wojskową. Wtedy też podpisane zostało zawieszenie broni na froncie zchodnim.

Ten dzień Polacy świętują jako Święto Niepodległości. W 1937 roku dzień ten został przez Sejm ustanowiony:

[…] jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

W trakcie drugiej wojny światowej oraz w okresie PRL było to święto zakazane. Przywrócono je ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku.

W centralnych uroczystościach w Warszawie udział weźmie oczywiście prezydent Andrzej Duda.

Rano Prezydent złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

W Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta za Ojczyznę. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

W południe Para Prezydencka weźmie udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W czasie uroczystości zostanie wspólnie odśpiewany hymn państwowy w ramach drugiej edycji akcji Niepodległa do hymnu.

O godz. 17 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w koncercie Gramy dla Niepodległej.

Wieczorem Prezydent będzie w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie weźmie udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi „100-lecia Odzyskania Niepodległości”, a także wspólnie z mieszkańcami będzie śpiewał pieśni patriotyczne.

dam/dorzeczy.pl,prezydent.pl