Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. – Pochylam dzisiaj nisko głowę, po raz kolejny, przed wszystkimi bohaterami wszystkich Powstań Śląskich – mówił Prezydent w Katowicach, dziękując śląskim rodzinom, w których pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi.

Podkreślał, że mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy, tak bardzo chcieli być częścią Polski, tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia stała się częścią Polski.

– Dziękuję z całego serca, po 100 latach, w imieniu tej dzisiejszej wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce, i że jesteście – powiedział.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

Prezydent RP przekazał na ręce rodziny Order Orła Białego nadany pośmiertnie Alfonsowi Zgrzebniokowi, Dowódcy i uczestnikowi Powstań Śląskich.

Andrzej Duda wskazywał, że Alfons Zgrzebniok, choć jego rodzinna Opolszczyzna pozostała poza granicami Rzeczypospolitej, to mógł z satysfakcją patrzeć, że jego trud zaangażowania we wszystkie trzy Powstania Śląskie, w tym odpowiedzialność wojskowa za dwa powstania przerodziła się w wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą mocną Górnym Śląskiem – mocną gospodarczo i społecznie.

Andrzej Duda wręczył także tablice „Tobie Polsko” upamiętniające miejsca pamięci Powstań Śląskich. Tablice powstały z inicjatywy Prezydenta i nawiązują w formie do powstańczego sztandaru.

Z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w okolicznościowym filmie wystąpił pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka. Wspomniał, że jego ojciec brał udział w I Powstaniu Śląskim. – Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!”. – Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny – podkreślił aktor.

 

Prezydent.pl