100. rocznica III Powstania Śląskiego. Prezydent dziękuje rodzinom - zdjęcie
04.07.21, 13:05Fot. Marek Borawski/KPRP via: Prezydent.pl

100. rocznica III Powstania Śląskiego. Prezydent dziękuje rodzinom

7

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. – Pochylam dzisiaj nisko głowę, po raz kolejny, przed wszystkimi bohaterami wszystkich Powstań Śląskich – mówił Prezydent w Katowicach, dziękując śląskim rodzinom, w których pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi.

Podkreślał, że mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy, tak bardzo chcieli być częścią Polski, tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia stała się częścią Polski.

– Dziękuję z całego serca, po 100 latach, w imieniu tej dzisiejszej wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce, i że jesteście – powiedział.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

Prezydent RP przekazał na ręce rodziny Order Orła Białego nadany pośmiertnie Alfonsowi Zgrzebniokowi, Dowódcy i uczestnikowi Powstań Śląskich.

Andrzej Duda wskazywał, że Alfons Zgrzebniok, choć jego rodzinna Opolszczyzna pozostała poza granicami Rzeczypospolitej, to mógł z satysfakcją patrzeć, że jego trud zaangażowania we wszystkie trzy Powstania Śląskie, w tym odpowiedzialność wojskowa za dwa powstania przerodziła się w wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą mocną Górnym Śląskiem – mocną gospodarczo i społecznie.

Andrzej Duda wręczył także tablice „Tobie Polsko” upamiętniające miejsca pamięci Powstań Śląskich. Tablice powstały z inicjatywy Prezydenta i nawiązują w formie do powstańczego sztandaru.

Z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w okolicznościowym filmie wystąpił pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka. Wspomniał, że jego ojciec brał udział w I Powstaniu Śląskim. – Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!”. – Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny – podkreślił aktor.

 

Prezydent.pl

Komentarze (7):

ala2021.07.5 10:59
„....Wszyscy Powstańcy Śląscy walczyli o przyłączenie Śląska do POLSKI! Pomimo tego, że od XII w. te tereny nie należały administracyjnie do Polski, to wśród ludzi przetrwał język polski w jego archaicznej, średniowiecznej wersji. Są oczywiście wyrazy wprost zapożyczone lub fonetycznie dostosowane z j. czeskiego i niemieckiego w odniesieniu do przedmiotów wynalezionych w okresach panowania danych państw nad tym terenem. Z tego też powodu nie ma jednej skodyfikowanej wersji zapisu głosek w gwarze śląskiej. Wobec powyższego, pomimo wielkich starań p. Kohuta, RAŚu muszymy pedzieć, że Ślonzoki były, som i bydom Polokami, że godka Kohuta i inkszych z jego bandy je jak strzał w pysk naszym starzikom-Powstańcom. I to godom jo - prawnuk Powstańców, prawnuk ofiar niemieckiego obozu Mauthausen-Gussen, wnuk nauczycieli starej przedwojennej szkoły...."
Maciej Piwowar2021.07.5 10:54
To Ja pytam tzw ,,prezydenta: DLACZEGO ZWALCZACIE OFICJALNEGO UZNANIA Ślązaków ZA SŁOWIAŃSKA Mniejszość ETNICZNĄ.???????????????????????
kefas2021.07.5 6:53
pisowieci mają to już we krwi, świętują wojnę domową, która podzieliła Górnoślązaków na zawsze. Kto nie zna historii ten nie wie, granice nie tylko przechodziły przez pola, ale również domy i rodziny, które spotkały się po obu stronach frontu.To był dla nas dramat.
taka prawda2021.07.4 17:07
Duda potrafi urzadzac lans, gdyby to on wowczas rzadzil, Ślask nie byłby Polski, podobnie jak obecnie sądy..
Polski Śląsk2021.07.4 13:27
Śląsk był ,jest i zawsze będzie polski !
kefas2021.07.5 6:54
ja, tyś widziou
Polski Śląsk2021.07.4 13:26
Cześć i Chwała Powstańcom Śląskim !