08.05.19, 20:47Zdj. Kancelaria Premiera, Flickr, domena publiczna, CC0

100 mld na zdrowie? Minister Szumowski punktuje obietnice Schetyny!

O 60 miliardów złotych wzrosną wydatki na zdrowie do 2024 roku dzięki ustawie 6 procent. - Dziś wydajemy około 100 miliardów, za rządów PO-PSL było to 80 miliardów - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Mamy ogromny wzrost nakładów, który powinien realnie i bardzo szybko poprawić sytuację w ochronie zdrowia - dodał.

Odnosząc się o zapowiedzi Koalicji Europejskiej, że w razie przejęcia władzy zamierza wynegocjować o 100 miliardów euro dofinansowania unijnego więcej, niż rząd PiS, minister Szumowski przypomniał, że w poprzedniej perspektywie unijnej wynegocjowana przez komisarz Elżbietę Bieńkowską kwota, jaka została przeznaczona na zdrowie - to 6,5 miliarda złotych.

Minister Szumowski podkreślił, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości zostały skrócone kolejki do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz na operacje zaćmy.

- Odziedziczyliśmy po poprzednikach blisko pół milionową kolejkę do operacji zaćmy. Została ona skrócona o 170 tysięcy, to przełożyło się na skrócenie czasu oczekiwania o 8 miesięcy. Szef resortu zdrowia dodał, że samym sprzętem i inwestycjami w ochronie zdrowia nie da się skrócić kolejek i załatać dziur kadrowych, które powstały przez lata - mówił.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

Ryszard Olejniczak2019.05.9 7:51
"Mamy ogromny wzrost nakładów, który powinien realnie i bardzo szybko poprawić sytuację w ochronie zdrowia - dodał." Ale nie poprawia - średnia długość życia Polaków zaczyna ulegać przyspieszonemu skracaniu a Schetyna to śmieszny człowieczek mniej groźny od jednego z dziesiątek tysięcy kleszczy szalejących z boreliozą na zapleczu bezradnej polskiej medycyny. Poziom zdrowia psychicznego polskich dzieci i ilość prób samobójczych wśród nich, jest największy w Europie. "Po owocach ich poznacie" a tych w służbie zdrowia nie widać. Zatykanie dziur w rozłażącej się opiece medycznej polemikami z politycznym bankrutem jest już tylko żałosne.
Maria Blaszczyk2019.05.8 22:31
Póki co - kolejki są najdłuższe w historii, ludzie żyją z roku na rok coraz krócej, a wiceministrowie negocjują z koncernami, jak podnieść ceny leków. A tymczasem pan premier Morawiecki postanowił dolać 500 milionów zbankrutowanemu lotnisku w Radomiu. Nic to, że nikt tam nie chciał latać. Nic to, że (chyba???) wciąż trwają prace nad Centralnym Portem Lotniczym Solidarności Baranów, do którego jest (tzn. będzie? byłoby?) z Radomia pewnie z godzinkę. Kto bogatemu zabroni (kupować głosy - za własne pieniądze wyborców)
nie wiedzialem ze wsrod nauczycieli jest tyle glup2019.05.8 21:48
tusk w pierwszym expose mamrotal ze nauczyciele beda lepiej zarabiac i co przez 8 lat brali marne grosze i obecnie dali sie podpusci zydokomunie zeby strajkowac przeciwko pis ktory systematycznie podnosi uposazenia .
Cogito ergo sum2019.05.8 21:26
Schetyna zaraz obieca swoim zwolennikom działki rekreacyjne na księżycu. Tylko uwaga, bo można nie wrócić jak Twardowski