Ukraina w UE już w przyszłym roku?
Jak informują zachodnie media, Ukraina już w 2027 roku może zostać państwem członkowskim Unii Europejskiej.
Kategoria
Sekcja: Wschód
Jak informują zachodnie media, Ukraina już w 2027 roku może zostać państwem członkowskim Unii Europejskiej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wystąpił z ostrzeżeniem pod adresem Białorusinów i ich przedstawicieli politycznych — w tym Swietłany Cichanouskiej — aby nie dopuścili, by ich kraj został wmanewrowany w konflikt z Ukrainą. Zdaniem Zełenskiego coraz większe ryzyko stanowi m.in. rozlokowywanie na terytorium Białorusi systemów i instalacji, które mogą służyć Rosjanom jako zaplecze dla ataków na Ukrainę. Zełenski podkreślił, że pełne wciągnięcie Mińska w działania wojenne byłoby „wielką tragedią” dla narodu białoruskiego.
Seria ukraińskich ataków odwetowych na rosyjską infrastrukturę energetyczną doprowadziła do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu przygranicznego miasta Biełgorod. Według doniesień ukraińskich mediów, w tym portalu Ukraińska Prawda, setki budynków zostały pozbawione ogrzewania, prądu i wody w czasie silnych mrozów, a lokalne władze rozpoczęły przygotowania do ewakuacji najbardziej narażonych mieszkańców.
Wśród ciał oddanych ostatnio Ukraińcom nie odnaleziono ciała Krzysztofa Galosa. Polak został prawdopodobnie zakatowany w rosyjskim areszcie.
Rosyjskie media donoszą, że Federalna Służba Bezpieczeństwa podejrzewa polskie służby specjalne o udział w rekrutacji zamachowca, który podjął nieudaną próbę zabójstwa generała Władimira Aleksiejewa. Rosjanie nie przedstawiają przy tym oczywiście żadnych dowodów.
Stany Zjednoczone oczekują, że Ukraina i Rosja osiągną porozumienie kończące wojnę do czerwca — poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencje Reutera i Associated Press. W razie braku postępów administracja amerykańska ma zwiększyć naciski dyplomatyczne na obie strony konfliktu.
W rosyjskiej stolicy doszło do dramatycznego incydentu z udziałem dwóch mężczyzn, którzy – według informacji podawanych przez niezależne kanały informacyjne Agentstwo i Baza – zostali wcześniej zwolnieni z kolonii karnej w ramach amnestii po udziale w wojnie na Ukrainie. Do strzelaniny miało dojść 3 lutego w rejonie Szosy Rublowskiej, jednej z najbardziej prestiżowych części Moskwy.
W Moskwie doszło do zamachu na jednego z najwyższych rangą oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego. Generał Władimir Aleksiejew, wiceszef Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU), został poważnie ranny po tym, jak napastnik oddał w jego kierunku kilka strzałów w budynku mieszkalnym przy Szosie Wołokołamskiej – podały rosyjskie media, powołując się na komunikat Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Rannego generała przewieziono do szpitala, gdzie lekarze walczą o jego życie.
W czasie wizyty w Kijowie premier Donald Tusk wyraził gotowość do przekazania Ukrainie polskich myśliwców MIG 29, w zamian za ukraińskie drony dla polskiej armii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj jest otwarty na taką wymianę.
Trójstronne negocjacje pokojowe pomiędzy delegacjami Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Rosji, które odbywają się w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przyniosły pierwszy znaczący rezultat – strony uzgodniły wymianę 314 więźniów. To pierwsza taka operacja od pięciu miesięcy, którą potwierdził specjalny przedstawiciel prezydenta USA Steve Witkoff.
Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, rosyjski dyktator Władimir Putin nie boi się Europy.
Rosjanie przedstawili nowe warunki pokoju, pod którymi zgodziliby się zaprzestać trwającej od czterech lat zbrodniczej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
W lipcu odwiedziłem Mołdawię — kraj, który wciąż pozostaje na uboczu głównych turystycznych szlaków. Powód wizyty był zawodowy: seria konferencji w stolicy, Kiszyniowie. Między wystąpieniami znalazłem jednak kilka godzin, by poznać miasto z bliska. Większość najważniejszych zabytków i muzeów skupia się w centrum, w promieniu kilkunastu minut spaceru. To wystarczająco, by w krótkim czasie zobaczyć sporo i poczuć klimat miejsca. Na każdym kroku widać tu ślady niedawnej przeszłości — monumentalne gmachy, surowa architektura i symbole dawnych czasów. Na fasadzie Ministerstwa Sprawiedliwości wciąż można dostrzec sierpy i młoty, jakby historia nie chciała jeszcze ustąpić miejsca teraźniejszości.
Kolejne porcje akt śledczych dotyczących sprawy Jeffreya Epsteina ponownie rozgrzały opinię publiczną na Zachodzie. W mediach społecznościowych i komentarzach publicystycznych pojawiają się sugestie, że cała siatka powiązań finansisty mogła być elementem operacji rosyjskich służb specjalnych, służącej kompromitowaniu wpływowych polityków, biznesmenów i celebrytów.
Ukraińskie media informują o kolejnych ustaleniach w głośnej sprawie zatrzymanej w Kijowie białoruskiej dziennikarki Iny Kardasz, podejrzewanej o wieloletnią współpracę z białoruskim wywiadem. Telewizja TSN twierdzi, że kobieta miała próbować pozyskiwać informacje od ukraińskich wojskowych przy wykorzystywaniu relacji osobistych, jednak część tych doniesień pozostaje niezweryfikowana niezależnie od oficjalnych komunikatów służb.