Żydzi zszokowani decyzją posłów. Mówią o hipokryzji - zdjęcie
13.07.13, 17:32Krowa (fot. Free Digital Photo)

Żydzi zszokowani decyzją posłów. Mówią o hipokryzji

26

Oświadczenie w sprawie dzisiejszego głosowania w Sejmie wydali wspólnie przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Ich zdaniem, delegalizacja uboju godzi w prawa mniejszości żydowskiej i muzułmańskiej. W opinii sygnatariuszy, wśród posłów zwyciężył pogląd o okrutności uboju rytualnego dla zwierząt.

Pogląd ten zyskał na popularności w Europie w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to pod wpływem hitlerowskiej propagandy zakaz uboju wprowadziły Norwegia i Szwecja - piszą autorzy oświadczenia i podkreślają, że Polska będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym obowiązuje taki zakaz, nie będący pozostałością po czasach hitlerowskich.

Zdaniem sygnatariuszy, polscy żydzi i muzułmanie będą teraz musieli albo kupować droższe mięso z importu, albo przejść na wegetarianizm. Autorzy oświadczenia wskazują, że w polskim prawie nie zakazano polowań, w których zwierzętom zadaje się cierpienie dla przyjemności. Dlatego, ich zdaniem, decyzja polskiego Sejmu to "złowroga hipokryzja".

Większość, której prawa pozostają nienaruszone, winna jednak mieć świadomość faktu, że gwałcenie praw mniejszości na ogół nie wróży prawom pozostałych nic dobrego. - piszą Piotr Kadlcik i Michael Schudrich.

Równocześnie autorzy listu dziękują posłom, którzy zagłosowali za rządowym projektem, a tym samym - "za zachowaniem swobód religijnych w Rzeczypospolitej".

eMBe/Dziennik.pl/IAR

Komentarze (26):

anonim2013.07.13 18:47
Skoro zakazuje sie jakichkolwiek elementow rytualu religijnego dlaczego nie zakazac innych nie odpowiadajacych panstwowej ideologii? Np. dyskryminacji kobiet poprzez nie dopuszczanie ich do swiecen wyzszych czy tez ograniczania praw czlowieka poprzez wymog przymusowego celibatu?
anonim2013.07.13 18:59
GCCG - wolność religijna nie może mieć znaczenia absolutnego. Gdyby w Polsce osiedlili się wyznawcy np. bogini Kali i w imię tej wolności żądali zalegalizowania ofiar z ludzi to trzeba by się było zgodzić bo inaczej wolność religijna byłaby zakłócona ?? Problem zakresu wolności religijnej jest bardzo trudny. Występuje tutaj często konflikt praw i wartości. Oczywiście różni bezmyślnicy nie są się w stanie zdobyć na chwilkę głębszej refleksji i widzą tylko jedną stronę medalu.
anonim2013.07.13 20:02
Dla symetrii powinna być podana informacja jak bardzo zaszokowani są muzułmanie :}.
anonim2013.07.13 20:30
Aj Waj!!Giewałt!!Giewałt!!
anonim2013.07.13 20:32
niech Żydzi przejdą na wegetarianizm, tylko na zdrowie im to wyjdzie a co do polowań, to miejmy nadzieję, że też kiedyś będą zakazane
anonim2013.07.13 20:36
Im niedawno Bóg zakazał podrzynania ludzi.Nie wiadomo czy wtedy tez się buntowali!!!.
anonim2013.07.13 20:37
@sempreverita Co ty k..wa wiesz o żydach!!!?.
anonim2013.07.13 21:12
Naturalnie żydzi zapominają dodać, że istnieją rygorystyczne limity dotyczące polowań, miejmy nadzieję, że i to "hobby" odejdzie do lamusa. Żaden człowiek,poza fanatykiem religijnym i osobą chorą psychiczne, nie będzie katował zwierzęcia w imię czegokolwiek. Tutaj państwo musi powiedzieć wyraźnie STOP, aby ograniczyć takie zakusy. Z punktu widzenia jakości mięsa, forma zabicia zwierzęcia ma również znaczenie, i nikt przy zdrowych zmysłach nie uzna mięsa "koszernego" za mięso lepsze od pozyskanego w humanitarnych warunkach. Mamy, tutaj do czynienia wyłącznie z kultywowaniem barbarzyńskich tradycji, które mają tyle wspólnego z Bogiem co św. Franciszek z Terlikowskim. Niech importują "koszerne" z rodzimego Izraela, żaden Żyd nie zrobi z Polski Sodomy i Gomory.
anonim2013.07.13 21:17
@sempreverita: Zakaz uboju rytualnego obowiązuje od stycznia roku 2013. W tym czasie sprzedaż polskiej wołowiny wzrosła o 25%. Ciekawe, dlaczego wykasowaliście mój piękny link? Oj nieładnie się bawicie, nieładnie ...
anonim2013.07.13 21:28
"Większość, której prawa pozostają nienaruszone, winna jednak mieć świadomość faktu, że gwałcenie praw mniejszości na ogół nie wróży prawom pozostałych nic dobrego." Czyli należy postawić prawa mniejszości nad prawa większości, logiczne. Wprowadźmy prawo szariatu, bo obecne prawo jest nieczyste i zagraża mniejszości.
anonim2013.07.13 21:40
http://naszeblogi.pl/39704-jak-terlikowski-z-warzecha-pana-boga-promowali?utm_source=niezalezna&utm_medium=glowna&utm_campaign=blogi
anonim2013.07.13 21:50
wg spisu ludności w Polsce jest zarejestrowanych tylko 3 000 żydów!!! Nie przejmujmy się taką garstką krzykaczy z pejsami! Niech przeżuwają importowaną wołowinę!
anonim2013.07.13 22:36
@Tom444aga: He he he ... Ilu ich jest, to jest tajemnica lasu. Tu na przykład, 8 tysięcy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska#Narodowo.C5.9Bci_oraz_grupy_etniczne http://www.youtube.com/watch?v=X7B7LgMFNZU&feature=em-subs_digest&list=TLlm777GlQpTk
anonim2013.07.13 22:38
Jak oświadczył poseł Halicki, Żydzi w USA jedzą mięso koszerne IMPORTOWANE!!! Jeśli to prawda, to to są Himalaje obłudy i bezczelności.Czuję pieniążki jako procent od tzw. certyfikatu koszerności. A tu co "certyfikować"? Niech sobie wprowadzą prawo uboju koszernego w zaprzyjaźnionych ostatnio Niemczech. Podobno zakaz uboju rytualnego to wymysł Hitlera. To rozumiem, że w Niemczech wszystkie postanowienia Hitlera " z definicji" są anulowane. Trzeba pojechać do Zossen, Dresden, AAAAAAAAAAAAchen czy gdzie tam i sobie kupić.
anonim2013.07.13 22:45
Gilotyna załatwia sprawę mięso jest koszerne a zwierze się nie męczy.
anonim2013.07.13 23:40
@lelek: Oczywiście, że chodzi o kasę - rolnik dostarcza do rzeźni żywe zwierzę. A dalej to: Czarodzieje, czarodzieje, PO kieszeniach szklane kulki ... A w kwestii Hitlera: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina I jeszcze imienne wyniki głosowania: http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/45_77/$file/glos_45_77.pdf Dwóch z PIS głosowało za ubojem rytualnym: Jan Krzysztof Ardanowski i Henryk Kowalczyk.
anonim2013.07.14 1:14
@GCCG "wymog przymusowego celibatu" A gdzie jest taki wymóg? Bo przecież nie w Kościele katolickim.
anonim2013.07.14 8:29
@czytelnik23: Co to jest cierpienie według ciebie? http://sjp.pwn.pl/szukaj/cierpienie Czy do odczuwania bólu POtrzebna jest samoświadomośc? Byłeś kiedyś na rampie wyładowczej w rzeźni? Weź rozbieg i stuknij łbem w ścianę, bo stukanie w twój łeb to za mało. Później wyrasta niedouczony POpie*leniec, teoretyk z jakimś dyplomem i wydaje mu się, że cokolwiek rozumie. http://www.wprost.pl/ar/406840/Zabila-dziecko-za-sznurowki-Uczniowie-chciala-wychowac/
anonim2013.07.14 12:03
Do tych, którzy potępiają myślistwo w Polsce: W każdym regionie są rygorystyczne wymogi dotyczące odstrzału konkretnych gatunków. Myśliwy przechodzi pewną drogę, zanim będzie mógł przystąpić do kółka. Często musi się wylegitymować jakimiś działaniami dla dobra kółka lub środowiska przyrodniczego w regionie. Limity ustalane są na zasadach gospodarki regionu i ustalane są tak, by zachować proporcje w naturze i nie zagrozić przetrwaniu gatunków. Za przekroczenie limitu są wielotysięczne kary. Za okaleczenie zwierzęcia także. Zwierzęta natomiast, jeśli weterynarz dopuści mięso, są zjadane, bo to najlepsze mięso. Wyjątkiem są np. lisy, ale one urastają w niektórych regionach do roli szkodników i częstych nosicieli chorób. A jeśli komuś przeszkadzają skóry, to już jego estetyczny problem. Nie widzę więc wspólnego mianownika z ubojem rytualnym. Natomiast ubój rytualny, moim zdaniem, powinien być dopuszczony na tzw. własny użytek. Jeśli jakaś gmina Żydowska chce otrzymać mięso, to pozyskuje je z własnego chowu lub zatrudnia rzeźnika, który w świetle prawa dostarczy im konkretną ilość mięsa. Sprzeciwiam się natomiast masówce, gdzie liczy się tylko kasa.
anonim2013.07.14 12:46
Witt bzdury piszesz jak każdy myśliwy. - "wymogi dotyczące odstrzału" - są wymogi, ale zdecydowana większość zwierzyny idzie "do bagażnika" czyli jest kłusowana przez myśliwych więc to tylko teoria, - "Myśliwy przechodzi pewną drogę, zanim będzie mógł przystąpić do kółka." - tak koleżeńską, jest zazwyczaj rodzina lub znajomym, to zabetonowane środowisko, relikt komuny pełny kolesi, "działaniami dla dobra kółka lub środowiska przyrodniczego w regionie" - postawienia ambony lub ambony przy paśniku (co jest zakazane, ale bardzo często praktykowane", - "Limity ustalane są by zachować proporcje w naturze i nie zagrozić przetrwaniu gatunków." - jasne, duże drapieżniki na wymarciu, kurowate: cietrzewie, głuszce też - "Za przekroczenie limitu są wielotysięczne kary." - fantasta - "Za okaleczenie zwierzęcia także" . - tego już nawet nie ma co komentować
anonim2013.07.14 16:45
@13: Na ogół nie lubię rozmawiać z kretynami, ale dla Ciebie zrobię wyjątek, bo siejesz głupotę, jak grypę na zdrowych. 1. Kółka myśliwskie mają rygorystyczne limity. Za przekraczanie ich są kary idące w kwoty X.000-X0.000. To nie żadna fantastyka. 2. Nie myl kłusownictwa z myślistwem. Myśliwi tępią kłusowników, bo robią im złą sławę i mogą doprowadzić do tego, że zwierzyny do łowów w ogóle nie będzie, więc tępią ich tym bardziej. 3. Myśliwi nie są wyłącznie od strzelania. Kółka mają obowiązek także m.in. dokarmiać zwierzynę w zimie, prowadzić badania zwierząt, prowadzić liczenie i statystyki, dzięki którym wiadomo, które zwierzęta mają problem z liczebnością, gdzie pochwycić dziki lub żubry, a gdzie je wypuścić. 4. Duże drapieżniki takie jak wilk, czy niedźwiedź (pod całkowitą ochroną) mają się w ostatnich 10-15 latach coraz lepiej. Ich siedliska nie zwiększają się znacznie, bo nie ma już wiele takich terenów, które byłyby dla nich dogodne. Chociaż wilka zaczęto ponownie notować w zachodniopomorskim i pomorskim (w tym roku). Co nie zmienia faktu, że obszar niemal całej Polski jest już "dotknięty przez człowieka" i równowaga jest zachwiana. Dlatego prowadzi się planowe odłowy. 5. Nie jestem myśliwym, podobnie jak Ty jasnowidzem. Wszędzie są mendy, w policji, w służbie zdrowia, w myślistwie też. Ale uogólnianie nagannych przykładów na całe środowisko jest na poziomie palikociarni krzyczącej, że każdy ksiądz to pedofil. Nie wiem, skąd bierzesz wiedzę o myślistwie, może z ulotek GreenPeace, ale zamiast tego, jeśli widzisz lub znasz konkretny przypadek łamania przepisów, możesz zgłosić to: do zarządu kółka, do lasów państwowych, na policję, możesz napisać do ministerstwa... . Zrobiłeś już coś?
anonim2013.07.14 18:02
@Witt widać że jesteś totalnym laikiem w temacie. 1. Dlatego nie wprowadza się całej upolowanej zwierzyny do ewidencji. Czy umiesz czytać ze zrozumieniem? o tym samym pisałem w poprzednim poście. 2. Żartowniś, to tak jakby mówić że SLD tępi komunistów. 3. Widzę, że jednak g..no wiesz na temat, który poruszyłeś i nie wiem po co wchodzę z tobą w dyskusję. Gdzie pochwycić żubry i je wypuścić? i kto? myśliwi?!?!? czyś ty doszczętnie zgłupiał? 4. Duże drapieżniki coraz lepiej? wilk na tym samym poziomie (na zachodzie reintrodukowali go Niemcy), ryś na wyginięciu, podobnie jak niedźwiedź (około 90 sztuk w Polsce). Szkoda klawiatury na dyskusje z takim ignorantem.
anonim2013.07.14 18:45
do Borisa ........ bredzisz waść, łowiectwo niepredko o ile nigdy nie bedzie zdelegalizowane, bo jest zwyczajnie potrzebne, porozmawiaj z rolnikiem czy lesnikiem jakie szkody czyni zwierzyna dzika w uprawach rolnych czy lesnych, pomijajac szczegol ze o ile ubój rytualny jest barbarzynstwem porzez to ze zwierze jest swiadome i meczy sie , o tyle prawidłowo wykonany odstrzal jest dla ofiary praktycznie niezauwazalny, wstrzas fizjologiczny po uderzeniu kuli praktycznie w momencie wyłącza uklad nerwowy i wiekszosc funkcji fizjologicznych. P.S.na temat ryb sie nie wypowiadam bo wedkarstwo mnie nie interesuje P.S. 2 oczywscie jak nietrudno sie domyslic , poluje ....... uprzedzajac pytania nie ..nie mam z tym żadnych problemow moralnych
anonim2013.07.14 19:42
@slawekz łowiectwo nie jest potrzebne, jeśli już to najwyżej odstrzały selekcyjne na terenach gdzie nie ma dużych drapieżników, a w myślistwie nie ma odstrzałów selekcyjnych właśnie prawidłowo wykonany odstrzał...a z tym bywa różnie co nie zmienia faktu, że śmierć od kuli (o ile strzał jest celny na komorę) jest bardziej humanitarny i bezbolesny dla zwierzęcia niż ubój rytualny
anonim2013.07.14 21:44
@13: Powiedz szczerze, ile Ty miałeś kontaktu z myśliwymi, z kołami łowieckimi? I skąd czerpiesz swoją wiedzę? Bo ja z Białowieskiego Parku Narodowego, Państwowej Akademii Nauk- Instytutu ssaków w Białowieży i ze znajomości z ludźmi z kółek z pomorskiego i wielkopolskiego. Pozdrawiam i życzę mniej frustracji, a więcej rzetelności.
anonim2013.07.15 10:07
@Witt kontaktu bardzo dużo niestety... i w zdecydowanej większości od negatywnej strony a skąd czerpie się wiedzę - z praktyki i teorii i również z puszcz podlaskich w tym Puszczy Białowieskiej :)