Żydzi dziękują Trybunałowi Konstytucyjnemu ws uboju rytualnego - zdjęcie
11.12.14, 21:15fot. flickr

Żydzi dziękują Trybunałowi Konstytucyjnemu ws uboju rytualnego

11

OŚWIADCZENIE ZGWŻ W SPRAWIE ORZECZENIA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO DOTYCZĄCEGO UBOJU RELIGIJNEGO Środa, 10 grudnia 2014:

Trybunał Konstytucyjny dzisiaj, tj. 10 grudnia, zakończył postępowanie zainicjowane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w sprawie uboju rytualnego. Wystąpiliśmy o zbadanie zgodności:

1) art. 34 ust. 1 i 3 oraz art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt "w zakresie, w jakim nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju przewidzianym przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej uboju w taki szczególny sposób”;

2) art. 34 ust. 1 i 3 w zw. z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt "w zakresie, w jakim wśród okoliczności uzasadniających dopuszczalność uboju zwierząt kręgowych bez ich uprzedniego ogłuszenia nie wyliczają szczególnych sposobów uboju zwierząt przewidzianych przez obrządki religijne związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej”, z art. 53 ust. 1, 2 i 5 oraz art. 35 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji w związku z art. 9 ust. 1 i 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku, zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2 oraz art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji w związku z art. 14 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 roku, zmienionej następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełnionej Protokołem nr 2.

Sprawa ta jest dla nas istotna odkąd 27 listopada 2012 Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem Prokuratora Generalnego dotyczącym zasad uboju zwierząt. Opinia Trybunału była wówczas jednoznaczna -  Minister nie ma prawa zmieniać rozporządzeniem ustawy, zaś ustawa o ochronie zwierząt od 2002. roku zabrania uboju zwierząt kręgowych bez ich uprzedniego ogłuszenia; we wcześniejszej wersji ustawy ubój taki był legalny. Ubój zgodny z zasadami religii żydowskiej nie dopuszcza uprzedniego ogłuszenia, ze względu na naruszenie ciała zwierzęcia i groźbę zadania mu, przez źle przeprowadzone ogłuszenie, dodatkowego cierpienia. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa straciło swoją ważność 1 stycznia 2013. Od tego momentu pojawiło się wiele wątpliwości co do legalności uboju religijnego prowadzonego na potrzeby społeczności żydowskiej w Polsce. Sejm, zgodnie z opinią przedstawioną przed Trybunałem, uważa taki ubój za legalny. Innego zdania jest Prokurator Generalny. Wyjaśnienie tych wątpliwości było dla nas sprawą fundamentalną.

W Polsce, według naszych szacunków, mieszka kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Naszym obowiązkiem jest zapewnić  tym z nich, którzy tego pragną, dostęp do żywności koszernej,  w tym mięsa.

Jesteśmy wdzięczni Sędziom Trybunału Konstytucyjnego za podjęcie takiej decyzji w sprawie dla nas fundamentalnej. Wyrok Trybunału pozwoli nam w pełni realizować obowiązki poszczególnych Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Prawa społeczności żydowskiej w naszym kraju nie będą w tej sferze zagrożone. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że w ostatnim czasie wokół uboju religijnego narosło wiele mitów i nieporozumień. Chcielibyśmy je wszystkie wyjaśnić. Dlatego planujemy wkrótce podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat kuchni koszernej oraz samej szchity.

Lesław Piszewski – Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski

Źródło: http://www.fzp.net.pl/


Komentarze (11):

anonim2014.12.11 21:36
existują ciągle jeszcze w Polsce plugawi "prześmiewcy" radujący się z męczeństwa ofiary ich rodaków. Potem oczywiście są bardzo zdziwieni "krzywdzącymi" stereotypami. A legendarny morderca z mosadu rzeczywiście był wtedy w Polsce. Został nawet ujęty przez strażników granicznych. Mieli wtedy zagwozdke jak a tym ubojem. Komu sie bardziej podłożyć - Izraelowi, który żądał uwolnienia czy łłłuuuunii, która chciała ukarania. Może wyjaśnisz plugawy oszczerco czym sobie zasłuzyliśmy na odwiedziny zasłużonych morderców z mosadu oraz czemu w Polsce swobodnie działa mnóstwo uzbrojonych mosadowców ? A przy okazji może napiszesz kim był ŚP dr Ratajczak zanim został przez takich śmierdzieli jak ty obdarowany "troską" ?
anonim2014.12.11 21:38
TK to leśne dziadki a konstytucja do bani. Trzeba to zmienić.
anonim2014.12.11 21:45
W krajach nawet ateistycznych żydzi mogą dokonywać uboju rytualnego ale oczywiście w Polsce kilku przewrażliwionych pętaków przesadnie otacza troską zwierzęta kiedy to w 2013 roku obecna liberalno - lewicowa ekipa unicestwiła ponad 1000 dzieci. Może tak dla odmiany zabronić ateistom uskuteczniać zwyrodniałej metody aborcji w której giną ludzie i jest to czyn nie do zaakceptowanie dla rozsądnego człowieka.
anonim2014.12.11 21:47
Ciekawym, czy gdybym założył religię, która wymaga poćwiartowania zwierza na żywca, to też liczyłaby się moja wolność religijna?
anonim2014.12.11 22:12
antypolak 0000 - akurat za tym waszym bandytom został wydany list gończy i teoretycznie nie powinien podróżowac tam gdzie chce. Ale widocznie czuja się tak pewnie ... Dobrze, że szeregowy strażnik graniczny nie znal sie na meandrach politycznej poprawności.
anonim2014.12.11 23:04
Bardzo dobra decyzja.
anonim2014.12.11 23:29
Haniebna decyzja TK. Jak mozna usprawiedliwiac cierpienie zwierzat religia- to jest paranoja!
anonim2014.12.11 23:40
@da. ponte Dokładnie. Chociaż ja byłbym bardzo ciekaw czy szanowni sędziowie TK znieśliby Art. 148. Kodeksu Karnego na potrzeby religijne gdyby jakiś koleś założył związek wyznaniowy z rytualnym składaniem ofiar z ludzi. Przecież prawo nie może obrażać uczuć religijnych, gdyż one są najważniejsze - zwłaszcza uczucia muzułmanów i wyznawców Judaizmu. Aż strach pomyśleć, co by orzekły sądy konstytucyjne w sprawie dżihadystów i ich koranicznym nakazie Proroka Mahometa, iż należy rytualnie obciąć głowę niewierzącemu....
anonim2014.12.12 11:31
"niektórzy ludzie są skłonni usprawiedliwić każde skurwysyństwo, jeśli tylko jest motywowane religijnie." - ramen.
anonim2014.12.12 15:15
Jako katolik popieram Trybunał. Idiotyzmy lewackie nie mogą ograniczać rytuału religijnego trwającego od tysięcy lat. Najchętniej usunęliby wszystkie rytuały religijne i zamieściliby swój gejowski zwycięski sztandar.
anonim2014.12.12 17:28
@bogdanusn: Obrzezanie kobiet i inne okaleczenia też mają długą tradycję.