Zybertowicz: Jak rozumieć SUWERENNOŚĆ A. D. 2019? - zdjęcie
22.11.19, 14:00

Zybertowicz: Jak rozumieć SUWERENNOŚĆ A. D. 2019?

7

Jak w roku 2019 rozumieć wspólnotę narodową? Czym jest współcześnie suwerenność polityczna i intelektualna? Dla odpowiedzi na te pytania nie przydadzą nam się stare modele. Dzisiaj suwerenność to mądre nawigowanie między różnymi formami współzależności - mówi prof. Andrzej Zybertowicz.


"Od 2015 roku, od majowego zwycięstwa Andrzeja Dudy uruchomił się proces rekonstytucji elit patriotycznych, dla których wizja Polski podmiotowej, suwerennej jest ważna. Zarazem nastąpił postęp cywilizacji naukowo-technicznej, przyspieszyła rewolucja cyfrowa, która wytwarza zjawisko zerwania ciągłości pokoleń. Młody człowiek zanurzony w smartfonie podlega bombardowaniu strumieniom impulsów, spośród których, jak wykazują analizy, te impulsy, które mówią o naszym dziedzictwie, o przeszłości są nieważne. Zanurzenie w bodźce cyfrowe oznacza zanurzenie we współczesność, kosztem pamięci o dokonaniach przeszłych pokoleń i kosztem myślenia o przyszłych pokoleniach" - powiedział toruński uczony.


"Jeśli mówimy o współczesnym rozumieniu wspólnoty narodowej, wspólnoty, która chce być suwerenna intelektualnie i politycznie, to musimy porzucić proste czy nawet prostackie i nieaktualne historycznie rozumienie suwerenności. Dzisiaj suwerenność to jest inteligentne nawigowanie między różnymi formami współzależności: rynkowej, kulturalnej, militarnej i politycznej. W świecie wysokiej mobilności trzeba nauczyć się, że suwerenność bywa współdzielona, a suwerenność intelektualna polega na tym, żebyśmy w Warszawie decydowali z kim i na jakich zasadach będziemy ją współdzielili" - dodał.

Komentarze (7):

anonim2019.11.23 13:37
Nie jest profesorem, chociaż bardzo przebierał nóżkam żeby zostać.
tomas2019.11.23 7:38
Relatywizacja .....a może nas nie ma.
PiSowskiWładzolizZybertowiczKsywaProfesor2019.11.22 18:14
Ten lokaj Kaczyńskich ma już jakiś papier na profesurę? Nadała mu ją komisja złożona z kuśnierza Suskiego, sutenera Banasia i suwnicowego analfabety Wyszkowskiego?
Agnieszka2019.11.22 18:07
Ostatnie przyklad jak rozumie się tzw. "suwerenność 2019" w Polsce: 1. "Suwerenność" wg PiS to to, że nie można dokończyć ekshumacji w Jedwabnem, które jest na sztandarach gangsterki żydowskiej oskarżającej nas o holokaust, pragnącej kosztem finansowego zniszczenia Polski dorobić się na krwi Żydów, których oni, ich przodkowie nie chcieli obronić przed Hitlerem. 2. "Suwerenność" wg PiS to to, że w tzw. "suwerennej Polsce" gmina żydowska wymusza na kierownictwu domu pielgrzyma "Amicus" przy grobie św. Jerzego Popiełuszki zerwanie (po 3h od podpisania) umowy na spotkanie promocyjne z Wojciechem Sulińskim, mjr Tomaszem Budzyńskim i dr Ewą Kurek na temat książki o Jedwabnem - faktach i ich zakłamywaniu przez gangsterkę żydowską i polskich głupców lub zdrajców. A to po tym jak wcześniej takie same zerwanie umowy na kilka dni przed tym samym spotkaniem "nieznani sprawcy" wymusili na kierownictwie auli/sali przy Dewajtis (tzw. "Dobre Miejsce") Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 3. I masa innych spraw - choćby zero pytań i dyskusji o wpływ na zdrowie technologii 5G, gdy tym czasem podobno w Belgii rząd zakazało jej stosowania, co minister ds. środowiska Celine Fremault wyjaśniała rzeczowo: „Nasze państwo nie może pozwolić na stosowanie technologii, w której standardy promieniowania nie są respektowane i która może zagrażać zdrowiu naszych obywateli. Mieszkańcy Belgii to nie są króliki laboratoryjne (w oryginale guinea pigs), których zdrowie można przehandlować za zyski. Zdrowie naszych obywateli to jest poważna sprawa i zanim zezwolimy na sieć 5G w naszym kraju musimy być pewni, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia Belgów". (https://www.wykop.pl/link/5219855/rzad-belgii-zakazal-rozwoju-sieci-5g/?fbclid=IwAR0QlNt1wt_MoJ-BrjoUf7qdH9Ey7JMYu2uDaw37PeGWN0_0hEdqFRY4EbI) A u nas minister środowiska siusia ze szczęścia, że brał udział w krzywdzeniu czyli promowaniu biednej, zaburzonej dziewczynki wykorzystywanej przez ekoterrorystów rozkręcających swoje zakłamane histerie, na których cwaniaki nabijają sobie kabzy i chcą jeszcze więcej kosztem niszczenia m.in. naszej gospodarki.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.22 17:33
Taaaaa - najważniejszą cechą suwerenności - jest wolność - a wolności - pokora - na co Zybertowicz znajdzie i "naukowe /naokowe/ argumenty i dowody/. Oczywiście pokora wobec boga - czyli jego reprezentantów - wielebnych.
Otto2019.11.22 14:55
Z suwerennościa jest sprawa prosta. Jeżeli ten profesor już coś tam tłumaczy pislamskiemu ludowi to znaczy, ze suwerenności w polin już nie ma. Nie zapominajcie kto podpisał traktat lizboński pozbawiajacy nas suwerennosci (l. kaczyński). PS. Kraj, w którym stacjonują jakiekolwiek obce wojska nie jest suwerenny. Kraj któremu obcy wywiad w swoich zagranicznych siedzibach narzuca treści ustaw nie jest suwerenny. pislam pozbawił nas resztek suwerennosci przy pomocy pokosldpsl.
MirekT2019.11.22 14:31
Zybertowicz, ile jeszcze musisz procesów przegrać, żebyś przestał szczekać !!!!!