Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich odwołał się do TK w sprawie uboju rytualnego - zdjęcie
31.08.13, 19:53fot. sxc.hu

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich odwołał się do TK w sprawie uboju rytualnego

2

Członkowie związku podkreślają, że po odrzuceniu przez Sejm rządowego projektu nowelizacji ustawy dopuszczającej ubój rytualny, sytuacja prawna gmin żydowskich w kwestii m.in. dbania o zaopatrzenie w koszerną żywność i o ubój rytualny stała się niejasna. Ich zdaniem, uchwalona niedawno ustawa o ochronie zwierząt i ustawa o stosunku państwa polskiego do gmin wyznaniowych żydowskich są wobec siebie sprzeczne.

Złożenie do TK własnego wniosku ws. uboju rytualnego zapowiedział też muzułmański związek wyznaniowy. Jak poinformował mufti Tomasz Miśkiewicz, wniosek jest już na ostatnim etapie konsultacji i w przyszłym tygodniu ma wpłynąć do Trybunału.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że do czasu wydania wyroku przez TK „wszyscy powinni zachowywać się wstrzemięźliwie, zarazem mieć w pamięci podstawowe uprawnienia, jakie wspólnotom religijnym daje polska konstytucja”. –Nikt nie będzie naginał prawa. Myślę, że jest wiele możliwości, które mogą ułatwić dostęp do mięsa pochodzącego z uboju rytualnego w przejściowym okresie –powiedział Boni.

ED/wpolityce.pl

Komentarze (2):

anonim2013.09.1 14:39
snaut: Błąd - obie formy zabijania zwierząt we współczesnej hodowli przemysłowej są niehumanitarne. Nie mówiąc o warunkach hodowli w jakich zwierzęta egzystują. Nawet gdyby faktycznie ubój rytualny był bardziej "humanitarny" niż tradycyjny to nie zmienia to faktu, że jest bestialski.
anonim2013.09.2 4:31
Co to znaczy "przejsciowym okresie"? Bestialskie podrzynanie gardła przez killka lat, tak aby Boni nie stracił stołka, bo go inaczej Zydzi wykoszeruja? Panie Boni, niech sie pan nie osmiesza. Dla głupiego stołka to wszystko by pan sprzedał, nawet polskie kobiety, jak SLD.