Wielki Post to okres liturgiczny, który wielu ludziom kojarzy się z czymś smutnym i ponurym. Rozpoczynająca go Środa Popielcowa i posypywanie głów szarym proszkiem przywołuje na myśl pokutniczy charakter tego czasu, który wymaga jakiegoś specjalnego umartwiania się. Wielu narzeka, że Wielki Post to czterdzieści dni odmawiania sobie przyjemności, że tylko "tego nie wolno", "tamtego nie wolno"...
Wcale nie musi tak być! - Jeżeli pościsz, nie bądź ponury jak obłudnicy, nie bądź zaniedbany! Umyj twarz, zrób makijaż, użyj najlepszych kosmetyków jakie masz, włóż najlepsze ciuchy i wyjdź do ludzi. A kiedy Cię zapytają, co się dzieje, że tak wyjątkowo dzisiaj wyglądasz, odpowiedz: Poszczę! - zachęca Judyta Syrek, promująca dominikańską akcję na portalu społecznościowym Facebook.
Krakowscy dominikanie i prężnie działające pod ich egidą duszpasterstwo akademickie Beczka proponują na Wielki Post dość nietypową akcję. Bardzo często, szczególnie przed jakimś ważnym wydarzeniem, radzimy sobie wzajemnie: "Zrób się na bóstwo". Dominikanie proponują... "zrób się na post!".
Akcja polega na podejmowaniu modlitwy i postu za siebie wzajemnie. Intencjami i prośbami o modlitwę można wymieniać się na Facebooku, gdzie już prężnie funcjonuje poświęcony wydarzeniu profil. - Tego dnia, kiedy pościsz ubierz się najpiękniej jak możesz. Włóż najlepszy strój! Nie bądź ponury ani posępny. Post może trwać jeden dzień, tydzień. Tyle, ile potrzebuje tego intencja, ile potrzebuje tego drugi człowiek - zachęca Judyta Syrek.
Duszpasterstwo Beczka szczególnie zaprasza do udziału w akcji młodzież z funkcjonujących przy dominikanach wspólnot, ale może w niej wziąć udział każdy. - Od momentu wystartowania strony na Facebooku zapisało się na nią wiele osób. Z całej Polski, ale także z Czech czy Francji. Jestem pozytywnie zaskoczona - komentuje Judyta Syrek, koordynująca akcję na słynnym portalu społecznościowym.
"Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę.
Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie" (Mt 6, 16-18).
Marta Brzezińska
Filmowa instrukcja dla pań:
[video:http://www.youtube.com/watch?v=AhSP_UeGy6I&feature=player_embedded'/>
Filmowa instrukcja dla panów:
[video:http://www.youtube.com/watch?v=MtYU0gnj1Lg&feature=player_embedded'/>
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »

