Zostało kilka dni na publikację orzeczenia TK - zdjęcie
27.10.20, 13:19Fot. via: Wikipedia

Zostało kilka dni na publikację orzeczenia TK

16

Jak przekazało Rządowe Centrum Legislacji, najpóźniej do 2 listopada musi zostać opublikowany czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dot. tzw. przesłanki eugenicznej.

W ub. czwartek, orzekając w pełnym składzie, Trybunał Konstytucyjny uznał, że sprzeczne z polską konstytucją są zapisy ustawy z 1993 roku, pozwalające na przeprowadzenie aborcji w przypadku podejrzenia wady bądź choroby dziecka.

Uzasadniając swoje orzeczenie sędziowie stwierdzili, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i konstytucja nakazuje ustawodawcy bronić tej wartości. Zdania odrębnego było dwóch sędziów.

Jest to pierwsza zmiana w polskim prawie dot. aborcji od 1993 roku, kiedy to przyjęto tzw. „kompromis aborcyjny” pozwalający na przeprowadzenie aborcji w trzech przypadkach: poważnej wady dziecka, ciąży będącej wynikiem przestępstwa bądź zagrożenia dla życia lub zdrowia matki.

Prezes TK Julia Przyłębska przypomniała dziś, że orzeczenie TK odnosi się wyłącznie do tzw. przesłanki eugenicznej i nie zmienia nic w przypadku zagrożenia życia kobiety lub ciąży będącej skutkiem przestępstwa.

Od czwartku w całej Polsce środowiska lewicowe organizują manifestacje przeciwko orzeczeniu sędziów.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (16):

Wizja2020.10.28 15:53
Sen starego lewaka: „Widziałem kościoły: połowa zrównana z ziemią, reszta zamieniona na supermarkety, czynne wyłącznie w niedziele, a w nich tłumy szczęśliwych, uśmiechniętych gejów. Wszyscy księża w więzieniach i łagrach. A na największej bazylice dumny napis: B’nai B’rith בְּנֵי בְּרִית‎. Jakie to było piękne!” ***** Niestety, nagle czar prysnął, zbudziłem się i musiałem zmienić zafajdane gacie.
Tadziu i Jasiu Hertrich-Woleński "tanaka shitshow"2020.10.27 14:31
Jaki typ mendy jest najbardziej aktywny na katolickim forum. Menda parchata czyli żyd. Żyd nienawidzi KK, żyd nienawidzi Polski i Polaków, taka jego natura. A która z mend jest najbardziej aktywna? Prof. doktor Hertrich-Woleński! Tak, tak, menda parchata z tytułami naukowymi, PRL-wskim ale zawsze. Stary skurvvysyn ma 80 lat i w tym wieku jest parchem - trollem. Ile on tu przybrał sobie pseudonimów? Zmienia "styl pisania", interpunkcje, wymyśla sobie życiorys i to wszystko po to by się WYS*RAĆ na forum katolickim. Stary skurvvysyn hipokryta & son grafoman wie że katole nie cenzurują więc się wyżywa, wychodzi z niego talmudzki parch.
AAAtomek2020.10.27 14:09
Tradycyjnie nie podali, którego roku.
Marian2020.10.27 13:45
Publikować jak najszybciej i niech ten wyrok stanie się obowiązującym prawem.
Natalja Siwiec2020.10.27 14:41
to nie wyrok, to tylko opinia
Foster2020.10.27 15:26
Jak Beata wróci z Brukseli to wydrukuje. Narazie się upaja prawdziwym dobrobytem, bo im się to należało. Być może przeforsuje też całkowity zakaz aborcji w Belgii ? . Cały cywilizowany Świat patrzy na Nas ze zdumieniem.
TK przy kawie i ciasteczkach2020.10.27 13:40
"musi zostać opublikowany czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego" - 5 czerwca 2018 opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016. Więc to "musi" ma się nijak do rzeczywistości.
Ordo2020.10.27 13:37
Jeżeli "życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i konstytucja nakazuje ustawodawcy bronić tej wartości.", to natychmiast należy również zlikwidować możliwość aborcji ciąży pochodzącej z gwałtu. Czy takie dziecko ma gorsze prawa niż upośledzone? Gorszy sort dzieci?
Foster2020.10.27 13:51
Wniosek bardzo trafny - uszkodzony płód muszą urodzić, a zdrowy płód muszą abortować. Czy oni myślą ?
Fosterku nie kłam, bo to grzech2020.10.27 15:22
Nie "muszą abortować" tylko mogą.
Foster2020.10.27 15:28
Przepraszam - uszkodzony płód mogą abortować. Nie wiedziałem. To o co tyle krzyku ?
Tadziu i Jasiu Hertrich-Woleński "tanaka shitshow"2020.10.27 13:36
Jaki typ mendy jest najbardziej aktywny na katolickim forum. Menda parchata czyli żyd. Żyd nienawidzi KK, żyd nienawidzi Polski i Polaków, taka jego natura. A która z mend jest najbardziej aktywna? Prof. doktor Hertrich-Woleński! Tak, tak, menda parchata z tytułami naukowymi, PRL-wskim ale zawsze. Stary skurvvysyn ma 80 lat i w tym wieku jest parchem - trollem. Ile on tu przybrał sobie pseudonimów? Zmienia "styl pisania", interpunkcje, wymyśla sobie życiorys i to wszystko po to by się WYS*RAĆ na forum katolickim. Stary skurvvysyn hipokryta & son grafoman wie że katole nie cenzurują więc się wyżywa, wychodzi z niego talmudzki parch.
Kto ma prawo być w TK?2020.10.27 13:33
Może inaczej, czy katolik może zasiadać w TK? W żadnym wypadku, bo cyrograf z Watykanem podpisał! - - - Ateista? Absolutnie nie, bo niby kogo reprezentuje? - - - Mniejszość religija jakaś, żyd, jehowy? Fanatycy, mowy nie ma. - - - Może jakiegoś Murzyna albo Eskimosa? Dość głupia propozycja. - - - Robola fizycznego? Ależ nie, bo to katolik! - - - Lekarza? Zajęci kopertami. - - - Profesora? Mają swoją 𝐃𝐈𝐍𝐓𝐎𝐉𝐑𝐄 w "Polityce", wystarczy. - - - Kogoś z Konfederacji? TK opinie muszą być w jęz. polskim, a nie cyrylicą. - - - - A z PSL-u? Katolik, odpada. - - - - A może Margot, Biedronia, Śmiszka, Lampert? Kolejni fanatycy. - - - - Kogo więc "posadzić" w TK? - - - - NIKOGO! ULICA NIECH RZĄDZI! Robić referenda, np. kto jest za "czy się stoi czy się leży"?
Total Mayhem2020.10.27 13:27
Jest jeszcze szansa, że drukarka się zatnie. Choć niestety nie wiadomo czy tak zadecyduje żoliborski hodowca kotów.
Po 11...2020.10.27 13:26
"Beata, publikuj!!!!" Łza się w oku kręci ... to już prawie 5 lat.
Lewackie psy szczekają, karawana idzie dalej2020.10.27 13:26
Spójrzmy spokojnie na poczynania rodzimej Totale Opposition: Wybory prezydenckie 2015 = klapa, wybory parlamentarne 2015 = klapa, protesty pod Sejmem 2015 + żywy trup Diduszki = klapa, eskapada Petru z kochanką na Maderę = klapa, wybory do Europarlamentu = klapa, sex afera pyskacza Niesiołowskiego = klapa, kolejne wybory z inteligentną inaczej Kidawą = klapa, próba powrotu Tuska do polskiej polityki = klapa, brednie TW Bolka-Wałęsy = klapa, blokady miesięcznic smoleńskich = klapa, próba strajku szkolnego Broniarza 2017 = klapa, „Wiosna” naczelnego pedała PRL-bis Biedronia = klapa, donosy zdrajców do Brukseli = klapa, sprzedawalność Wyborczej = klapa, oglądalność TVN = klapa, notowania PO w społeczeństwie = klapa. ***** Teraz pytanie za 2 złote: jak się skończą obecne ruchawki wyjącej dziczy agresywnych bab i chamskich lewaków, tej forpoczty szatana? Zakreśl prawidłową odpowiedź: sukces/klapa.