Zmiany w budżecie Pentagonu. Co oznaczają dla Polski? Jest oświadczenie MON - zdjęcie
05.09.19, 20:00Fot. USArmy Europe via Flickr, CC 0

Zmiany w budżecie Pentagonu. Co oznaczają dla Polski? Jest oświadczenie MON

7

Pentagon opublikował w środę listę inwestycji, których realizacja ma zostać wstrzymana lub opóźniona. Chodzi o konieczność przesunięcia środków na budowę muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem. Łączna wartość inwestycji to aż 3,6 mld dolarów. Co to oznacza dla Polski? Ministerstwo Obrony Narodowej wydało w tej sprawie oświadczenie.

Informujemy, że zaplanowane przesunięcia w budżecie obronnym USA spowodują jedynie niewielkie opóźnienia zaplanowanych już inwestycji w infrastrukturę wojskową w naszym kraju i nie będą miały istotnego wpływu na bieżącą obecność sił zbrojnych USA w Polsce”

- czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

W dalszej części oświadczenia podkreślono:

Według przekazanych przez stronę amerykańską zapewnień mowa jest jedynie o opóźnieniach, a nie rezygnacji z inwestycji. Zmiany w budżecie Pentagonu nie wpłyną na realizację porozumienia dotyczącego zwiększania liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce”

Jak czytamy, skutki korekt w związku z ich niedużą wartością oraz planowany termin rozpoczęcia będą mogły być w krótkim czasie zniwelowane w następnym budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych. Dodano, że decyzje ws. Polski to tylko kilkuprocentowa część planowanych opóźnień.

Uzgodnienia MON z Departamentem Obrony USA dotyczące wdrożenia deklaracji prezydentów z 12 czerwca br. pozwoliły na uzgodnienie większości lokalizacji dla zwiększonej, trwałej obecności wojskowej USA w Polsce i są kontynuowane. Realizacja Deklaracji prezydentów z 12 czerwca br. jest priorytetem obu stron”

- pisze ministerstwo.

Na koniec przypomniano:

30 sierpnia br. szef MON spotkał się w Warszawie z Johnem Boltonem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Rozmawiano o realizacji podpisanej w czerwcu br. przez prezydenta Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa umowy o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce. O uzgodnionych sześciu i planowanej siódmej lokalizacji wojsk amerykańskich w Polsce minister Błaszczak rozmawiał również telefonicznie z Markiem Esperem, sekretarzem obrony USA. Zgodnie uznali, że realizacja postanowień czerwcowego porozumienia o współpracy wojskowej przebiega sprawnie oraz według planu. Przygotowana jest kolejna deklaracja mająca na celu wzmocnienie współpracy i realizację postanowień zawartych dokumencie podpisanym w czerwcu przez prezydentów. Przedstawiciele obu państw niejednokrotnie podkreślali, że relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii”.

dam/gov.pl/web/obrona-narodowa

Komentarze (7):

Po2019.09.6 14:02
Sukcesy ,sukcesy dyplomatolki
AAAtomek2019.09.5 21:16
Znowu dojna zmiana wyruchana? Chyba to lubicie :D
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.5 20:47
Tłumacząc MON... Amerykanie znowu nas zrobili w , c h u j a ale my im i tak zrobimy loda z połykiem i jeszcze za to zapłacimy bo dla USA jesteśmy rodziną!
22019.09.5 20:52
Jesteś dewiantem ?
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.5 20:16
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 Jestem 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 Jestem 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚 Jestem 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳(iwka) Jestem 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 Jestem 𝐋𝐮𝐛𝐥𝐢𝐧𝐢𝐚𝐧𝐤𝐚 - 𝐋𝐮𝐛𝐥𝐢𝐧𝐞𝐫 Jestem 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 - 𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 end I lajk suk dyks
oficer LWP2019.09.5 22:05
witam pisowskiego onanistę, dalej w formie
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.5 20:13
Duda ślinił się i lizał Trumpowi kakaowe oczko oraz wchodził mu w nie bez bez mydła! Morawiecki zrezygnował z podatku cyfrowego, który miały płacić amerykańskie koncerny a USA jak zwykle ich olało i wciska im kit o opóźnieniach! A PiS znowu zlizuje mocz z ust i mówi że to oranżada!