26.08.18, 09:10fot. Gage Skidmor, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Zmarł senator John McCain

25. sierpnia 2018 roku zmarł popołudniu senator John McCain. Polityk i weteran zrezygnował z leczenia guza mózgu, do czego skłoniły go postępy choroby i 81-letni wiek.

,,Rodzinie senatora Johna McCaina przesyłam moje najgłębsze wyrazy współczucia i szacunku. Nasze serca i modlitwy są z wami'' - napisał na Twitterze przydent USA Donald Trump.

McCain dwukrotnie starał się zostać prezydentem USA. W roku 2000 nie uzyskał nominacji na kandydata Partii Republikańskiej, przegrywając z George'm W. Bushem, w roku 2008, już z nominacją, przegrał wyścig z demokratą, Barackiem Obamą.
Senator był znany ze swojego bardzo ostrego podejścia do Rosji.

Walczył w Wietnamie. W 1967 roku jego samolot został zestrzelony nad Hanoi. 6 lat McCain spędził w wietnamskiej niewoli, gdzie był poddawany brutalnym torturom. Nie ujawnił jednak żadnych informacji. Mógł zostać zwolniony z niewoli przedwcześnie ze względu na swoje koneksje rodzinne. Odmówił jednak jakichkolwiek preferencji.

McCain w ostatnich miesiącach angażował się w krytykę prezydenta Donalda Trumpa. Źle ocenił między innymi szczyt w Helsinkach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. McCain od grudnia nie przebywał jednak w Waszyngtonie w związku z chorobą.

mod/pap, fronda.pl