Ziobro: Wyrok TK nie ma mocy prawnej - zdjęcie
09.03.16, 17:20

Ziobro: Wyrok TK nie ma mocy prawnej

17

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentując wyciek informacji co do orzeczenia TK, stwierdził, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego tym samym nie ma mocy prawnej. 

– Każdy, kto idąc do sądu, dowiedziałby się, że wyrok napisano już wcześniej, miałby wątpliwości, co do obiektywizmu – mówił podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nawiązując do wycieku orzeczenia do opinii publicznej jeszcze przed jego ogłoszeniem. W jego opinii dzisiejsze orzeczenie TK nie ma mocy prawnej.

– Konstytucja RP w art. 197 wskazuje, że tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym określa ustawa – tłumaczył Ziobro, podkreślając, że jego stanowisko jest takie, że "dzisiejsze działania sędziów TK były bezprawne i nie są wiążące".

Jak zaznaczał minister sprawiedliwości, jeśli wiadomość o przecieku jest prawdą, to mamy do czynienia z wielkim skandalem. – Jeśli te fakty by się potwierdziły, mogą one stwarzać powszechne wrażenie, że sprawa była z góry przesądzona i ukartowana. Jeśli prawdą było, że to było przygotowane stanowisko TK, jeśli prawdą jest, że te dokumenty wraz z uzasadnieniem są zgodne z treścią przyjętego wyroku, jeśli prawdą byłoby, że treść tego wyroku była konsultowana przez sędziów z politykami, to jest to skandal – mówił.

– Ten wyrok TK na pewno nie będzie publikowany, jak mówiła premier Beta Szydło. W tej sprawie prawo będzie respektowane – podkreślił minister sprawiedliwości.

Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu z udziałem wnioskodawców orzekł, że nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z art. 7, 112 i 119 ust. 1 Konstytucji RP, a także z zasadą poprawnej legislacji wynikającej z art. 2 Konstytucji. Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Trybunał zajmuje się tą sprawą od wczoraj. Jak ustalił portal wpolityce.pl, projekt orzeczenia TK jest dostępny już od dwóch tygodni, mieli go poprawiać i komentować m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej, odczytany dzisiaj wyrok pokrywał się z nim w zdecydowanej części.

daug/telewizjarepublika.pl/tvp.info

Komentarze (17):

anonim2016.03.9 17:46
Rzepliński gdyby wziął 15 sędziów to spełnił by pierwszy warunek a zarazem i drugi. Ponieważ sędziów PO jest 10 a PIS 5. Wiec spełnił by i drugi warunek orzekanie 2/3 głosów. Byłby wtedy szach i mat dla rządu a tak jest szach i mat dla opozycji. Niewiele trzeba było ruszyć rozumem. Ale Rzepliński to bufon, i tak naprawdę mało rozgarnięty człowiek, niewiele przewyższa Komorowskiego. To Nikodem Dyzma. Wyszkowski dobrze mówił iż profesury PRL rozdał swoim zasłużonym ludziom. Wystarczy posłuchać Rzeplińskiego kiedy nie czyta z kartki, to Nikodem Dyzma, zdania złożonego nie potrafi sklecić.
anonim2016.03.9 17:51
bufon i buc
anonim2016.03.9 17:55
A i cham nad chamy
anonim2016.03.9 17:58
Na dyzmę rzeplynsky musiał by sobie zasłużyć
anonim2016.03.9 18:07
Polska nie musi sie prosic z zaakceptowanie decyzji wlasnego rzadu przez UE czy KW. Polski rzad uczynil to jako gest dobrej woli aby ukazac bucom lewackim z UE ze mamy rzady demokratyczne. Ale KW czy EU o ustalenie prawdy nie chodzi-to zasadnicza roznica. Polski rzad chcial prawde ukazac-ale poniewaz to nie prawdy sie doszukuje KW , tylko jako rozdzka Brukseli-chce sie doszukac (czy wykreowac-to bardziej odpowiednie slowo) mozliwosci prawne do manipulacji naszego rzadu. Przeciez mocna, niezalezna Polska -to nie jest Polska jakiej pragnie EU a Frau Merkel w szczegolnosci. Polska w oczach UE to dobra Polska tylko na kolanach-zebrzaca o tanie prace na zmywakach za granica. Polska ktora jest zacofana-to juz w ogole super! A teraz, cholerka-sie Polsce zachciewa myslec a moze nawet I ochota rzadzenia we wlasnym kraju! Zgroza! Trzeba ta rebelke obalic! No I to sa rezultaty. KW dokladnie to zadanie stara sie wykonac na zlecenie Frau I UE. My nadzieje mamy w naszym rzadzie, Pani Szydlo I Panu Bogu. Nie ma mowy o powrocie do epoki kamienia lupanego lewackiego polswiatka
anonim2016.03.9 18:08
trzech z PiS jest wybranych nieprawidłowo bo na obsadzone już stanowiska ! To że prezydent łamie prawo nie znaczy , że każdy tak powinien . Nie wiem kogo masz na myśli @jozue7 pisząc : Wyszkowski dobrze mówił iż profesury PRL rozdał swoim zasłużonym ludziom, ale jedno jest pewne że profesury nie "dostaje " się za zasługi .
anonim2016.03.9 18:16
Czemu Rzepliński łamiąc Konstytucję i ustawę o TK, nie wyznaczył 15 sędziów do rozprawy ?
anonim2016.03.9 18:23
agnieszka 666 dostaje sie oj dostaje
anonim2016.03.9 18:27
Cudownie, gdy Szydło nie opublikuje wyroku to będzie następna, po Dudzie, przed trybunał stanu. Nadejdzie czas. Tylko główny prowodyr się schowa i będzie udawał, że nie ma z tym nic wspólnego.
anonim2016.03.9 18:31
@Krzys wystarczy Ziobrę i Szydło postawić przed TS niezwłocznie. TS ich uniewinni (bo winy za złamanie prawa nie ponoszą), a 2x nie można być sądzonym o to samo :)
anonim2016.03.9 18:46
@soulfly a Wyszkowski jakie ma wykształcenie ?
anonim2016.03.9 18:49
Mniemanologia nie tobie to oceniać, a powołując się na opinię zamroczonego Rzepinskiego już pomieszania zmysłów dostajesz.
anonim2016.03.9 19:00
Widzę, że konflikt narasta w postępie geometrycznym! Konieczne jest jakieś neutralne pośrednictwo, zaczynające swoją funkcję od zresetowania problemu do zera. od rozważenia, jak ratować sytuację bez obwiniania się o zaszłości.
anonim2016.03.9 19:13
Biedny Rzepiński /i sądziowie z PO/ zapomina kto trzyma Kasę a kto trzyma może i jej nie wypłacić, lub ustalić inną wysokość?
anonim2016.03.9 19:18
Lukasz83 zalatuje od ciebie Michnikiem, gazety wyborczej retorykę podchwyciłeś, to dobre podejście do rozpatrywanego zagadnienia nie jest. Gorszy sorty nie jest liczony w milionach, na pochodach KOD parę tysięcy przybyło, już nie udawaj takiego POdzielonego bo dostaniesz jaźni rozdwojenia jak ten wasz aparatczyk Rzepinski.
anonim2016.03.9 19:45
Ja myślę, że to nie koniec. Protesty będą narastać, a wtedy naczelnik kaczenko wyprowadzi policję przeciw demonstracjom. Całe szczęście Polska to nie Węgry i to się dla kaczenki źle skończy! Mi osobiście nie chciało się nigdy ruszać d..y z fotela, ale jak widzę co się dzieje, to w końcu mam zamiar wziąć losy naszego kraju w swoje ręce.
anonim2016.03.9 20:32
Rankor widzę że cię nosi proponuję trzy rundy po trzy minuty w klatce mma czekam na odpowiedz