Ziemkiewicz dla Fronda.pl o zadymach na wykładach: Śmierdzi mi to prowokacją na kilometr - zdjęcie
25.02.13, 11:15

Ziemkiewicz dla Fronda.pl o zadymach na wykładach: Śmierdzi mi to prowokacją na kilometr

23


Marta Brzezińska: Najpierw głośny bojkot wykładu prof. Magdaleny Środy na UW, później zakłócanie spotkania z Adamem Michnikiem. Jak się Panu redaktorowi podobają takie metody walczenia o wolność słowa? Premier Donald Tusk ostrzegał nawet, że jeśli nic z tym nie zrobimy, to „za miesiąc będą nie tylko ryczeć, ale bić”. Przesadził?

Rafał A. Ziemkiewicz: Premier Tusk posunął się nawt do porównania tych akcji z rodzeniem faszyzmu w Niemczech. Muszę przyznać, że jest w tym porównaniu coś celnego. Nie byłoby faszyzmu w Niemczech, gdyby nie podpalenie Reichstagu. Natura tych zdarzeń jakoś bardzo mi się kojarzy właśnie z podpaleniem Reichstagu.

Czy barbarzyńskie – jak nazywa je prof. Środa metody, jakie zastosowano zarówno podczas jej wykładu, jak i wystąpienia naczelnego „Wyborczej”, to rzeczywiście dobre metody walki o wolność słowa w Polsce? Może i w pewnym sensie są skuteczne, ale chyba po raz kolejny ucierpi na nich wizerunek narodowców.

Żadna z istniejących grup narodowców nie przyznaje się do organizowania tych tumultów. Grupka, która poszła na wykład prof. Środy na UW, przedstawiła się jako jakieś Narodowe Stronnictwo Akademickie. Nic podobnego nigdy nie istniało. Dziwne jest także to, że te grupy ponoć zapowiadają swoje happeningi, ponoć o nich wiadomo, a mimo to, zamaskowani ludzie przychodzą zwartą grupą, wychodzą. Nikt nie wie kto to jest, ale też nikt ich nie zatrzymuje. Mówiąc krótko, śmierdzi mi to prowokacją na kilometr. Tym bardziej, że oczywistym jest, iż takie incydenty są na rękę władzy. Nie dopuszcza się do realnej rozmowy z ludźmi, którzy propagują ideę narodową, którzy mają swoje nazwiska, za którymi stoją realnie istniające organizacje. Mam tu na myśli Roberta Winnickiego, Krzysztofa Bosaka czy Mariana Kowalskiego, którzy byli zaproszeni przez NZS z Warszawy. Kreowanie grupy tajemniczych goryli, zamaskowanych, z twarzami zakrytymi chustą z celtyckim krzyżem, czyli symbolem, który nigdy nie miał nic wspólnego z żadnym polskim ruchem narodowym, to samospełaniające się marzenie środowisk związanych z „Gazetą Wyborczą”. Jest to również bardzo użyteczne dla władzy.

Czyli Pan jest przekonany, że to prowokacje, z którymi nie mają nic wspólnego narodowcy?

Chociaż nikogo za rękę osobiście nie złapałem, nie mam żadnego dowodu, to jestem głęboko przekonany, że co najmniej w formie inspiracji, ale także bardzo możliwe, że i w formie wykonania, jest to robota bynajmniej nie Ruchu Narodowego, ale właśnie ludzi, którym zależy na jego skompromitowaniu, a jednocześnie zyskaniu pretekstu do dalej posuniętych działań ograniczających swobodę wypowiedzi. Dodatkowym zyskiem, który z tych działań ma szeroko pojęta lewica, a które być może również ma wpływ na to, że akurat teraz do tego doszło, jest fakt, że tumultami medialnie przykrywa się rzeczywiście realnie istniejący problem, jakim jest homoterroryzm stosowany wobec profesorów, którzy wystąpili w obronie prof. Krystyny Pawłowicz.

Mówi Pan, że to prowokacje, że narodowcy nie mają nic wspólnego z tymi tumultami, a jednak Młodzież Wszecholska zamieszcza na Facebooku instruktaż do przeprowadzania skutecznych akcji bezpośrednich na uczelniach, a Artur Zawisza, jeden z liderów narodowców, pod linkiem do zadymy na spotkaniu z Michnikiem, pisze tak: „Narodowcy w nieustannej ofensywie: "kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika", czyli ani dzisiaj w Radomiu, ani nigdy w Polsce - nie będą mieli spokoju...”. Zaś w „Wyborczej” komentuje: „Słuszny protest. Lekki i wesoły przeciwko dysproporcji w debacie publicznej. Rzucanie śnieżkami w studentów i budynek? To zabawna forma happeningu".

Miałem go za mądrzejszego. Mogę tylko tyle powiedzieć.

 

Rozmawiała Marta Brzezińska

Komentarze (23):

anonim2013.02.25 11:32
Jak to ci sami prowokatorzy z policji co na Marszu Niepodległości to trzeba wysledzić gdzie po zadymie się udali i nagrać.Potrzebna jest narodowa ABW.
anonim2013.02.25 11:46
Od okrągłego stołka nikt nie uwierzy w jakikolwiek spontaniczny odruch w Polsce.
anonim2013.02.25 11:48
NSA istnieje od 2 lat , po drugie celtyk jest i będzie . Po 3 udało się nam odwołać spotkanie Biedronia na UG , A wyborcza tak czy tak wszystkich nas będzie nazywać faszystami i nie ważne czy Krzysia Bosaka czy gościa z maska goryla z narodowym pozdrowieniem !
anonim2013.02.25 11:55
A Ziemkiewicz co mysli o oblaniu pomnika Inki,Może to prowokacja narodowców a może rektor co nie zgodził się na debatę z Bosakiem to specjalnie sprowokował narodowców za ich zgodą.
anonim2013.02.25 12:04
Na filmie z tego zajcia na UW jest taki gościu, który dziwnie porozumiewawczo zerka na swoich kolegów, jakby wiedział, co się dzieje i co się dziać będzie. Jest to na początku tego filmu. Też to zauważyliście?
anonim2013.02.25 12:11
Dlaczego w USA nie było jeszcze rewolucji jak w innych krajach? Bo w USA nie ma ambasady amerykańskiej.
anonim2013.02.25 12:12
Niech panowie Ziemkiewicze i inni (których skądinąd szanuję) przyjmą do wiadomości, że narodowcy to nie stado łagodnych baranków (i dobrze!) i nie doszukują się wszędzie prowokacji, bo się ośmieszają. Taka rada od życzliwego i dobrze poinformowanego.
anonim2013.02.25 12:15
Bigie25 Tu nie o to chodzi jak będzie postrzegać Wyborcza, bo to fakt, że zawsze tak samo. Chodzi o to, że niszczy się z mozołem budowany na Marszach wizerunek polskiego prawicowca, a buduje wizerunek oszołoma w małpiej masce.
anonim2013.02.25 12:24
Kiedy nagie kibolki napadną na Niesiołowskiego,może on sam to zorganizuje?
anonim2013.02.25 12:34
No cóż, a to że ewidentną medialną korzyść z zadym na Marszu Niepodległości odniosła prawica jako ta atakowana, nie pachnie to już prowokacją?
anonim2013.02.25 12:40
Czerwoni faszyści w natarciu. A w libertyńskich mediach potworny wrzask kabotynów w obronie uciśnionej pani profesor od moralności. A jakoś cicho o obelgach rzucanych na profesorów z Uniwersytetu AM w Poznaniu, którzy stanęli w obronie pani prof. Pawłowicz; cenzura przemilczania, co niewygodne, rozkaz nagłaśniania, co pasuje reżymowi.
anonim2013.02.25 12:56
Mam kumpla który jest ultranarodowcem, pancerną konserwą! !!! A przykładem może świecić dla wszystkich. 1 Nie znam nikogo kto tak dba o język którym się posługuje, nie używa zapożyczeń i makaronizmów, pisze zawsze życiorys nie CV, i tego typu sprawy 2 Na jego wizytówce i identyfikatorze z pracy widnieje nie PR MANAGER, tylko Pan który odpowiada na pytania 3 każdemu ze znajomych podtyka zawsze mnóstwo książek które sam przeczytał i uważa za warte polecenia 4 Zawsze umie kulturalnie przedstawić swoje argumenty, a spokojny autorytet jaki od niego bije gasi zapędy co bardziej kłótliwych oponentów, w tym i moje.... 5 Nie stroni od alkoholu, ale gdy rozmowy podczas impry skręcają w politykę, umie powiedzieć: nie po to tu żeśmy się spotkali, polityka została z tamtej strony drzwi... Otóż ten mój kumpel ma ciężką zlewę z tych " prtotestów prawicy" onr i innych szemranych zbieranin.
anonim2013.02.25 13:15
Poszukiwaczka zaginionych neonazistów znów nadaje, dotacje dla Frondy od samego Tuska (z naszych podatków) idą jak widać na inwigilację jakiejś aktywnej młodzieży z liceów, w której pewnie niektórzy zobaczą wkrótce nowe wcielenie Eichmanna.
anonim2013.02.25 13:56
Michnik ma doświadzczenie z roku 1968 jak i w późniejszych swoich prowokacjach w których posługiwał się swoimi rycerzykami,gdy sam siedział wygodnie i "wodzami" Te ostatnie wydarzenia z małpoludami są szyte grubymi nićmi łacznie z poznańskimi. Pomimo ze są na nie doniesienia do prokuratury i tak ich wynik jest dla mnie do przewidzenia- -Mała szkodliwość lub nieznani sprawcy-śledztwo umorzone
anonim2013.02.25 15:26
@Trex przypominasz mi takiego typowego narudowca, który klepie bzdury jak najarany. Brzezińska bardzo dobrze, że tropi neonazistów w tym środowisku, bo z tych ku...w dawno trzeba było oczyścić RN, a nie teraz bluźnić:) i psioczyć:), no, ale w tym środowisku jest to normą. Co do krzyża celtyckiego, to tak już też Tobie i innym przypomnę, że w żaden sposób nie symbolizuje polskiego katolicyzmu...ale za to niemieccy neonaziści podobnie jak "polscy narodowcy" (sic!) noszą to g..o na sztandarach.. stąd może Brzezia ma jednak rację. Poza tym zmień awatar, bo swoimi wypowiedziami hańbisz tylko ten symbol, którego noszenie obowiązywał pewien Regulamin. No i tak na koniec... atakowanie kobiety???? Co ty jesteś Janek Bodakowski?:D
anonim2013.02.25 15:55
@Semper Tępię głupotę bez względu na płeć, zwłaszcza tą dotowaną z moich podatków, z panią Brzezińską od biedy można polemizować, choć szukanie nazizmu w polskim Ruchu Narodowym, jest delikatnie mówiąc, niemądre. Z Tobą polemika nie ma natomiast żadnego sensu..
anonim2013.02.25 16:27
@Trex dobrze prawisz z tym: "szukanie nazizmu w polskim Ruchu Narodowym, jest delikatnie mówiąc, niemądre"... jednak nie trzeba być Zawiszą, Einsteinem, żeby nie wiedzieć ilu z Was ma kolekcję płyt K88 czy Honoru. Naprawdę znam kilku narodowców, którzy dali radę kiedyś słuchać jedynie Legionu, ale przeważająca większość sięga chcąc nie chcąc po nurt ns... vide sławetny teledysk na 70-lecie NSZ gdzie za podkład dano nikogo innego jak Sagę (sic!) (hail!) ... a jak juz coś napisze nie po myśli to juz nie mozna polemizować:D słabo!!! Intencje intencjami a rzeczywistość rzeczywistością.
anonim2013.02.25 18:09
Tak, tak powinni podać swe nazwiska i potem biegać przez najbliższych parę lat po sądach. Młode chłopaki wybrały sposób taki jaki wybrały i tyle.
anonim2013.02.25 20:13
popieram metody narodowców.
anonim2013.02.25 21:14
Za to tenże lewicowy salon rozpływał się dzisiaj w zachwytach nad dzielnymi bojowniczkami z FEMEN-u, które wtargnęły do lokalu wyborczego we Włoszech i zakłóciły porządek w czasie, kiedy swój głos oddawał Pan Berlusconi.
anonim2013.02.25 22:37
http://s9.postimage.org/lqhio5wgv/574819_414077642020146_1255775810_n.jpg
anonim2013.02.26 8:02
Strasznie mnie irytuje takie głupie gadanie wśród szeroko pojętej prawicy, że akcje na uniwerkach to akcje służb specjalnych. Widać że to akcje młodych narodowców a nie żadne służby. PiS stał się niestety prawicą salonową. Młodzi stają się radykalni i biorą się za własne inicjatywy nie czekając na przykazy z "góry". Nie oszukujmy się, młodzieżówki RN to nie aniołki i bardzo dobrze że tak jest. Z narodowym pozdrowieniem ;)
anonim2013.02.26 9:33
Dziwi mnie Wasza niechęć do akcji bezpośredniej tym bardziej że z takiej metody działania politycznego często korzystają środowiska lewicowo-liberalne. Siedzeniem na kanapie nie zjednacie sobie wyborców. Ludzie młodzi chcą działać a nie pitolić jak powinien zachowywać się konserwatysta czy narodowiec. Więcej działania a mniej gadania Panie i Panowie.