Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podobnie jak wcześniej w parlamentach innych państw, kilkadziesiąt godzin temu przemawiał zdalnie również na forum izraelskiego Knesetu.

Zełenski, sam będący z pochodzenia Żydem, nie unikał mocnych porównań dzisiejszej sytuacji Ukrainy do położenia Żydów w czasie II wojny światowej oraz stawiał odważne pytania o obecną postawę Izraela wobec zbrodni dokonywanych każdego kolejnego dnia na Ukraińcach przez najeźdźcze wojska rosyjskie.

„Jak można wyjaśnić obecne stanowisko Izraela wobec wojny na Ukrainie? Obojętność? Kalkulacja? Mediacja? Obojętność zabija, kalkulacje mogą być błędne i jaka może być mediacja między dobrem i złem?” – pytał izraelskich parlamentarzystów Zełenski.

„Każdy w Izraelu wie, że wasza obrona przeciwrakietowa jest najlepsza” – mówił ukraiński prezydent i wyraził przekonanie, że pomoc Izraela dla Ukrainy, przed którą Tel Awiw wciąż się wzbrania, mogłaby uratować wiele żyć Ukraińców, w tym również ukraińskich Żydów.

„Dlaczego Izrael nie nałożył na Rosję ostrych sankcji? Dlaczego nie wywiera presji na rosyjski biznes?’ – dopytywał Wołodymyr Zełenski i skonkludował: „Odpowiedź nadal należy do was, drodzy bracia i siostry. I musicie z tą odpowiedzią żyć, ludu Izraela”.

 

ren/ukrinform.ua