Zbigniew Kuźmiuk: UK szybko pokaże, że ,,jest życie'' poza Unią Europejską - zdjęcie
26.01.20, 09:30Fot. via Pixabay

Zbigniew Kuźmiuk: UK szybko pokaże, że ,,jest życie'' poza Unią Europejską

24

1. W ostatni piątek premier Boris Johnson podpisał porozumienie o wyjściu W. Brytanii z UE ,wcześniej przyjęła je Izba Gmin i Izba Lordów , a także zatwierdziła królowa Elżbieta II.

Wcześniej ale bez udziału mediów podpisali je Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, informując tylko o tym fakcie w mediach społecznościowych.

Pozostało jeszcze głosowanie w Parlamencie Europejskim, odbędzie się ono w najbliższą środę po krótkiej debacie na tzw. minisesji w Brukseli, zapewne porozumienie z W. Brytanią zostanie przyjęte zdecydowaną większością głosów.

Od 1 lutego zacznie 11 miesięczny okres przejściowy ( będzie trwał do 31 grudnia 2020 i jak zapowiedział premier Johnson nie zostanie przedłużony), podczas którego W. Brytania formalnie nie będzie już w UE ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi regulacjami prawnymi.

2. To gładkie przejście dokumentów związanych z wyjściem W. Brytanii przez Parlament jest wynikiem zdecydowanego wygrania przez konserwatystów pod przewodnictwem Borisa Johnsona przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Przypomnijmy, że w listopadzie i grudniu poprzedniego roku premier Johnson prowadził zdecydowaną kampanię wyborczą i zapewniał Brytyjczyków, że jeżeli uzyska większość w Izbie Gmin, to doprowadzi do Brexitu tak szybko jak to tylko będzie możliwe

Mimo tego, że duża część mediów straszyła Brytyjczyków negatywnymi konsekwencjami wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, Johnson był konsekwentny, do tego stopnia, że z szeregów swojej partii usunął blisko 40 posłów, którzy nie przeszkadzali mu w zatwierdzeniu w Izbie Gmin, umowy o wyjściu z UE.

Mimo intensywnych protestów zwolenników pozostania W. Brytanii w UE, mimo manipulacji prawem przez sądy, które nagle zaczęły rzucać Johnsonowi „kłody pod nogi”, doprowadził do przedterminowych wyborów i po krótkiej kampanii wygrał je tak zdecydowanie jak kiedyś Margaret Thatcher ,uzyskując aż 368 mandatów na 650 w Izbie Gmin.

3. Wyjście W. Brytanii z UE w oparciu nowe porozumienie wynegocjowane przez premiera Borisa Johnsona jest korzystne dla obydwu stron ponieważ:

-usuwa niepewność co do praw obywateli UE-27 mieszkających na terenie W. Brytanii, w umowie są one zagwarantowane na takim samym poziomie jak dotychczas (chodzi aż o 3,2 mln obywateli UE-27 mieszkających w Brytanii i 1,2 mln Brytyjczyków mieszkających na terenie UE),

-W. Brytania zgodziła się zapłacić do budżetu UE składkę jako zobowiązanie roku 2020, a także część zobowiązań do roku 2023 jako ostateczne rozliczenie zobowiązań z całego wieloletniego unijnego budżetu na lata 2014-2020,

- usuwa niepewność w handlu z W. Brytania, UE 27 ma ogromną nadwyżkę w handlu z W. Brytanią, w 2017 roku wynosiła ona około 100 mld funtów

4. Teraz przed Borisem Johnsonem stoi zadanie jak najszybszego wynegocjowania porozumienia handlowego z Unią Europejską (do końca grudnia tego orku), co nie będzie łatwe i sygnalizuje to już UE-27.

Przypomnijmy tylko ,że czołowym eksporterem na rynek brytyjski są Niemcy (eksport wartości ok. 70 mld GBP), Holandia ( 40 mld GBP), Francja (27 mld GBP), Belgia (25 mld GBP) i Włochy (19 mld GBP), także Polska ma nadwyżkę w handlu z W. Brytanią w wysokości kilku miliardów funtów.

Brak porozumienia oznacza, że ten handel będzie musiał być prowadzony w oparciu o reguły WTO, a więc z wprowadzeniem ceł, kontyngentów wwozowych, czy innych ograniczeń pozataryfowych, co byłoby bardzo niekorzystne dla dużej części europejskiej gospodarki.

Wygląda więc na to ,że brak tego porozumienia to większe straty dla UE-27 niż W. Brytanii, więc Boris Johnson podczas negocjacji będzie miał w ręku atuty obok których negocjatorzy UE nie będą mogli przejść obojętnie.

Jak się wydaje W. Brytania pod jego przywództwem szybko udowodni ,że „jest życie” poza UE, a umowy handlowe z największymi gospodarkami świata ( w tym UE-27), będą jednym z głównych instrumentów „ucieczki do przodu” brytyjskiej gospodarki.

Zbigniew Kuźmiuk


Komentarze (24):

Jarek2020.01.27 7:51
Jeśli, ktoś ma mrzonki, że Polska poradzi sobie poza UE to jest ostatnim nieukiem i chorym człowiekiem. Polska, to nie UK. A poczekamy na sytuację w UK po faktycznym brexicie. Kuźmiuk i jemu podobni (tu chciałoby się użyć mocnego słowa) mącą ludziom w głowach. Polska poza UE będzie jak Białoruś, ale politykom PIS w to graj.
KATON STARSZY2020.01.26 17:58
Panie pośle Kużmiuk,należy przygotować naród psychologicznie do wyjścia z UE.Przygotować,dobre i wiarygodne analizy i stopniowo przygotowywać naród.UEstała się podobna do parti komunistycznej po kierownictwem ZSRR.Nawet do kibla i do łóżka by zajrzeli czym sr...z i z kim idziesz do łóżka.Obecnie rolę KPZR -u, pełnią Niemcy.Sami porzucą UE,gdy odbiorą nam Ziemie Zachodnie,przy pomocy zdrajców w naszym kraju.Możę być jeszcze gorsza wersja;szwaby z debilną Francją dookoptują Rosję ,a wtedy to koniec Polski.Dawniej była Austria w której represje były najmniejsze,obecnie nami będą władały dwa zbrodnicze kraje.
wacula2020.01.26 13:56
Zbigniew Kuźmiuk: UK szybko pokaże, że ,,jest życie'' poza Unią Europejską--TAK TO PRAWDA ?-A GDY POLSKA WALUTA BĘDZIE $=1 zł to Polska wtedy może zacząć marzyć panie Kuźmiuk ??????????? A teraz CICHO SZA !
Pisbusters2020.01.26 13:11
Wy pisowskie pasożyty żyjące na koszt innych
LegitimateCybersecurityCompany2020.01.26 12:49
Zbigniew Kuźmiuk - w 1986 roku, czyli już w czasach mocno schyłkowego Jaruzela wstąpił w szeregi satelickiego ZSL-u. https://natemat.pl/196639,piasecki-pyta-europosla-pis-o-czlonkostwo-w-przybudowce-pzpr-jego-odpowiedz-zaskakuje
JanP2020.01.26 11:29
"że brak tego porozumienia to większe straty dla UE-27 niż W. Brytanii" Kuźmiuk, nieuku, to strata dla nas, cymbale, bo mniej kasy będzie do podziału.
MAVERICK JONASIK2020.01.26 11:12
Oczywiście, że ,,jest życie'' poza Unią Europejską. Np. Białoruś, Ukraina dają sobie doskonale radę.
Yep2020.01.26 11:19
Zapomniałeś o USA i Kanadzie ;)
Topek2020.01.26 11:12
Wy pisdzielcy bez Unii byście zdechli z głodu
anonim2020.01.26 11:09
""W. Brytania pod jego przywództwem szybko udowodni ,że „jest życie” poza UE," Jeśli zainfekowanie Unii faszyzmem, będzie postępować w dotychczasowym tempie (a kolejny casus, tym razem Jourowej, która przybywa do Polski aby ustawiać polskie sądownictwo - to potwierdza) to życie jest tylko poza UE. Bo który naród chce upaprać sobie ręce w służbie faszystowskiej finansowej finansjery, instalującej neokolonializm w świecie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.26 10:54
Jak sami widzicie PiSdzielce właśnie przestali ukrywać, że zależy im na wyprowadzeniu Polski z UE i wepchnięciu nas w łapska Putina.
Piotr Nowak2020.01.26 10:30
Polacy , jeśli się tylko zorientujemy, że większość narodu polskiego jest przeciwna naszemu członkostwu w UE, to robimy natychmiast referendum ! jeśli taka wola narodu okaże się prawdziwa to wysyłamy natychmiast dokumenty dla Polexitu i rozpoczniemy negocjacje opuszczenia UE ! UE nie daje Polsce nic, oprócz wtrącania się w nieswoje sprawy. Po drugie UE i PE jest miejscem ciągłego szczucia posłów targowiczan opozycji na Polskę i ich żądanie do karania swojej Ojczyzny ! Hańba !!!
Elektor2020.01.26 10:42
Sporo jest normalnych Polaków którzy do Unii nie chcieli. To PiS nas tam zaciągał.
Elektor2020.01.26 10:23
Oczywiście że będą mieli lepiej. Niestety PiS to partia fanatycznie prounijna. Tak jak i PO, PSL i Lewica.
Janek2020.01.26 10:19
Kolejny dowód że fanatycy pisowscy a tym samym proputinowscy przygotowują w Polsce próbę wyjścia z Unii
Ciekawy2020.01.26 10:14
Pewnie ze jest ale tam ludzie pracuja a skąd weźmiecie kasę na 800 tys pasożytów ? A jak chłopom przestaną dawać kasę za to tylko ze maja pole to już tak wesoło nie bedzie
Polexit2020.01.26 10:13
B. dobry tytuł! My też chcemy, jak Brytyjczycy. Wyjdźmy z tego lewackiego bagna, póki nie będzie za późno. POLEXIT!!!
Elektor2020.01.26 10:22
My chcemy, ale nie PiS niestety.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.26 10:56
Wy chcecie i PiS chciałby, ale na złość wam Polacy nie chcą i to w miażdżącej większości. Dlatego PiSdzielce milczą podobnie jak w kwestii aborcji, bo wiedzą, że nic z tego. Wypowiedź Kuźmiuka to wypadek przy pracy, wypaplał to co Jarozbaw kazał im milczeć.
To My2020.01.26 9:52
PRZECIEŻ JUŻ SAM BREXIT POKAZAŁ ŻE GOSPODARKA UK JEST BARDZO SŁABA GDY STOI SAMA. UK nie produkuje zbyt wiele, nie jest także żadnym centrum naukowym, wyspy owszem były centrum biznesowym dla wielu zagranicznych korporacji, ale te już uciekły. Dzięki wspaniałej polityce Thatcher kraj ten wyprzedał i sprywatyzował co tylko się dało, dokładnie tak samo jak kilka lat później zrobił to u nas Balcerowicz. W imię kapitalizmu i wolnego rynku kraj pozbył się gospodarki, jednocześnie wydatki socjalne przesuwając w stronę wielkiego biznesu. Dziś UK jest cieniem dawnej siebie, kraj ten zostanie marginesem europy i powoli się zatrzyma. Może nawet polska za 10-15 lat ich przegoni, o ile do władzy dojdzie ktoś z pojęciem o ekonomii, a nie jacyś ultrareligijni narodowi socjaliści jak to jest obecnie.
wPISdu2020.01.26 9:41
Rozumiem, ze wychodzimy gdy skoncza sie doplaty? Poza tym co to za tytul "Zbigniew Kuźmiuk: UK szybko pokaże, że ,,jest życie'' Unią Europejską" ?
WSI i PO to bandyctwo2020.01.26 9:44
Bardzo dobry tytuł !!!Unia to potwór który szybciej niz pózniej skończy jak RWPG
drHouse2020.01.26 9:58
To tytuł, podobnie jak artykuł, który całym sobą krzyczy: Polska była, jest i będzie w UE, a celem PiSdzielców absolutnie nie jest wyprowadzenie Polski poza struktury UE ;)
Kasandra2020.01.26 9:39
Unia Europejska stała się monstrum, które dąży do samozagłady. Jeżeli nie zostanie zatrzymany ten owczy pęd ku przepaści, co mądrzejsi będą opuszczać pokład.