Zbigniew Kuźmiuk: Tusk został ,,sponiewierany'' w PE przez szefów wszystkich grup politycznych - zdjęcie
05.07.19, 06:00Fot. European People's Party via Flickr, CC BY 2.0

Zbigniew Kuźmiuk: Tusk został ,,sponiewierany'' w PE przez szefów wszystkich grup politycznych

26

1. Wczoraj tuż po zakończeniu wyboru kwestorów w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad informacją przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o przebiegu ostatniego szczytu w Brukseli.

Był on zaplanowany na niedzielne popołudnie i wieczór 30 czerwca, a trwał do środy i zakończył się porozumieniem wszystkich 28 krajów w sprawie obsady 4 stanowisk w instytucjach europejskich, a także stanowiska prezesa Europejskiego Banku Centralnego, które wprawdzie stanowiskiem politycznym niej jest, ale negocjacjami zostało jednak objęte.

Donald Tusk przedstawiając wczoraj przebieg obrad, a szczególnie fakt uzgodnienia obsady tych 5 unijnych stanowisk, chyba liczył na uznanie w Parlamencie, a okazało się, że „dostało mu się” od szefów wszystkich grup politycznych.

2. Najpierw zaatakował Tuska wiceprzewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Esteban Gonzalez Pons (z której przecież się przewodniczący wywodzi), stwierdzeniem, że pozwolił na odrzucenie kandydatury tzw. szpicenkandydata ze zwycięskiej partii czyli właśnie EPL – Manfreda Webera.

Bo to zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami właśnie kandydat wiodący zwycięskiej frakcji miał być kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, w wąskim gronie (przywódcy Niemiec, Francji, Hiszpanii i Holandii) zdecydowano jednak o odrzuceniu Webera i forsowaniu szpicenkandydata przegranych socjalistów -Fransa Timmermansa.

Tego kandydata zablokowali jednak przywódcy Grupy Wyszehradzkiej, Włosi i kilka innych mniejszych krajów, których przez wiele godzin próbowali złamać przywódcy „grupy czworga” ale ostatecznie im się nie udało.

Dopiero w środę pojawiła się kandydatura chadeczki Ursuli von der Leyen, na szefa Rady Europejskiej dotychczasowego premiera Belgii -Charlesa Michela, na szefa unijnej dyplomacji- socjalisty Borrela, a na szefa PE – także reprezentanta socjalistów (w środę został nim Włoch- David Sassoli).

Tusk został „obsobaczony” przez lidera chadeków także za to, że wykluczył Europę Wschodnią z podziału stanowisk i że łamiąc Traktat, pozwolił przywódcom ustalić przyszłą strukturę Komisji Europejskiej i stanowiska dla trzech wiceprzewodniczących.

3. Jeszcze mocniej atakowała Tuska przewodnicząca frakcji socjalistów Iratxe Garcia Perez, za odrzucenie ich kandydata Timmermansa, który przecież ich zdaniem walczył o praworządność w całej Unii Europejskiej.

Ona także wypomniała Tuskowi łamanie Traktatu i ingerencję Rady w uprawnienia Parlamentu Europejskiego, w jej wystąpieniu pobrzmiewały groźby, że frakcja ostatecznie może nie poprzeć kandydatki Rady na szefową Komisji Europejskiej.

Także przedstawiciele liberałów, zielonych, konserwatystów i reformatorów, nowej grupy Salviniego i Le Pen, a nawet komunistów, swoimi wypowiedziami nie zostawili na Donaldzie Tusku „wręcz suchej nitki”.

4. Donald Tusk do tego stopnia był zaskoczony tą powszechną krytyką, że na koniec w podsumowaniu debaty nie odpowiedział już na żadne pytanie, nie wykorzystał nawet czasu który przysługiwał mu na wypowiedź.

W Parlamencie, słychać było ogromne rozczarowanie Donaldem Tuskiem, blisko 5 lat temu kiedy obejmował swoje stanowisko był witany jako przedstawiciel nurtu reformatorskiego w UE, teraz trudno znaleźć jakikolwiek sukces w czasie jego całej kadencji.

Kryzys imigracyjny, Brexit, brak postępów w negocjacjach budżetu na lata 2021-2027,ciągle trwający kryzys w strefie euro, to wszystko to „sukcesy” podwójnej kadencji Donalda Tuska, które zostawi swojemu następcy.

Być może to właśnie twarda ocena „sukcesów” Donalda Tuska na stanowisku szefa RE, doprowadziła to tego, że tym razem w propozycji obsady 5 najważniejszych stanowisk w UE nie znalazła się ,żadna propozycja dla przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (26):

romak2019.07.5 11:11
Tusk to śmieć. Zdrajca powinien wrócić do Polski i za zdradę powinien otrzymać jedną karę , ostateczną karę.
niepopieram2019.07.5 10:02
ZA pieniadze jakie on zarabia dalabym sie poniewierac nawet przez partyjnych dupkow. 23 tysiace euro na reke miesiecznie + diety i przywileje. on dostanie wielomilionowa odprawe na otarcie lez.
Linux2019.07.5 9:14
Pieć lat temu Merkel przedstawiła Tuska jako nowego JFK!!!A co wyszło??mały złośliwy głupi niewykształcony niekompetentny OSIOŁ!!!!
robaczek 2019.07.5 10:24
;] nie chcemy Tuska bo to kandydat niemiec!!! a niemka? a Niemke poprzemy bo to nasz kandydat1! hahahhahahahhahahhahahahha!!! sukces ;] ŁYKAJCIE ŁYKAJCIE!! ;]
Urszula2019.07.5 9:01
Kuźmiuk, piszesz tak jakby wszystko zależało od pstryknięcia palcem Tuska. Sam Tusk niczego nie zdziała. Gdyby tak było to Timmermans byłby dzisiaj szefem, a nie vice. Weber nie został kandydatem bo miał zbyt wielu przeciwników, m.in. PiSowców i raczej by niczego nie ugrał. Są przecież głosowania, widać zapomnieli.
Jan2019.07.5 7:48
Zrobił to, czego można było się po nim spodziewać. Nocna zmiana jest tego dobitnym przykładem. On jest specjalistą od zamachów, zresztą dokonał i to nie jednego. Przyłożył się do początku rozpadu Europy.
robaczek 2019.07.5 7:34
SPONIEWIERANY TO ZOSTAŁ PIS!!! nikt sie z wami nie liczy. NIKT!!!!!! polew bylk na korytzarzach parlamentu jak zrobiono PIS w chu_ja ;] a gdzie szef wszystkich szefow , BECIA!!!!?!??!?!? ;] nic nie pomogła? ;] oj deb_ile.... sukces? no takiego wciskanie kitu to jeszcze nie bylo;] 27:1 wymięka przy tej sciemie ;] ale ŁYKAJCIE ŁYKAJCIE. nic nie znaczycie. NIC! ;] kurz historii. ;] buziaczki.
bolitek2019.07.5 8:42
co ty nie powiesz robaczku?
KT2019.07.5 8:51
czasem lepiej być z boku, niż w głównym nurcie zboków, że tak to ujmę sentencjonalnie
robaczek 2019.07.5 10:26
no tak!!!1 nmysmy od poczatku chceli zeby nas wszyscy olewali ;] jeszcze by im kazali pracowac ;] od poczatku tylko w jednym celu tam pojechali - kasiorka kasiorka kasiorka BECIA ju zpodobno o premie wystąpiła BO JEJ SIE ZWYCZAJNIE NALEŻY!!!!! ;] hihihihihih
Linux2019.07.5 9:15
Robaku twoje miejsce jest pod ziemia metr w głąb
robaczek 2019.07.5 10:23
ze smiercią mi grozisz? poważnie ? wiesz ze łatwo namierzyc IP dziadek prawda? tak tylko cie uprzedze ;]
Polka2019.07.5 13:57
Jesteś patologicznym osobnikiem. Wątpie czy jesteś Polakiem. Prawdopodobnie trollem. A bez wątpienia podłym człowiekiem.
Endriu2019.07.5 7:05
Lewica walczy o praworządność? Heloł już to widzę , takiej obscenicznej i antygospodarczej "praworządności" nie pojmuje przysłowiowy chłopski rozum , nawet chiński chłopski rozum.
anonim2019.07.5 9:05
Zgadza się. Widać jak lewicowy PiS rujnuje polską gospodarkę rozdawnictwem. Kupuje głosy lumpenproletariatu. 0 wybudowanych autostrad, zakladów pracy, przedsiebiorstw. Tak potrafi tylko lewacki rząd PiS.
edi2019.07.5 6:59
TUSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ - facet bez kręgosłupa moralnego krętacz i WIELKI ZADUFANY BUFON - dlatego tacy ludzie NIGDY NIE POWINNI MIEĆ WPŁYWU NA COKOLWIEK
krzysztof 542019.07.5 6:50
nie patrz tak krzywo , jeszcze bedziec siedzial rudy psie
Mirek2019.07.5 7:01
On jest RYŻY a nie rudy .
R.2019.07.5 10:13
Też jestem ryży, ale nie jestem zdrajcą!
PIS TO POLSKA PO TO NIEMCY ROSJA I IZRAEL2019.07.5 6:40
JUDASZE ZYDOKOMUNISTYCZNIE BIJA NA ALARM BO POLACY GORA I CO GORSZE NIE MOZNA TERAZ KRASC DAWAC LICHWY I WSPIERAC FUNDACJE ANTYPOLSKIE
JR2019.07.5 6:31
Przecież wiadomo, że Tusk został wybrany ze względów politycznych, a nie ze względu na jego intelekt. Nie znał nawet języka angielskiego. Miał być zwykłym pionkiem i takim był. Miał też pewnie ciche polecenie od swojej mocodawczyni Merkel robić wszystko aby zniszczyć nasz kraj, i to robił systematycznie. Jak widać z perspektywy czasu, na szczęście to drugie zadanie się mu nie udało, a to tylko dlatego, że wybory wygrał PIS. Człowiek, który dużo mówi z reguły robi mało. Więcej szkód wyrządził za to Timmermans, ale i on umoczył d......ę. Te i inne przykłady świadczą po co były przyjmowane do Unii nowe kraje. Bynajmniej nie po to aby uzyskały pomoc w "wyrównywaniu" poziomu rozwoju. To zwykła mrzonka. Wnioski nasuwają się same. Tusk poniósł klęskę całkowitą. Historia to oceni, a jego rodzina kiedyś będzie się wstydzić, że takiego miała przodka.
Urszula2019.07.5 9:02
A skąd ty wiesz, ze miał takie ciche polecenie aby zniszczyć nasz kraj. To głupie co piszesz.
stan2019.07.5 9:26
Ano stad, ze ...po owocach ich poznacie...I te czyny Tuska same o nim swiadcza. I tak jak my Polacy to teraz widzimy wyraznie, tak przejrzala i Europa.
JR2019.07.5 11:57
To co ślepa Pani jest czy głucha? Może nie ma Pani dostępu do internetu, telewizji? Cóż tu więcej komentować. Zrobił to już internauta Stan, za co mu dziękuję.
ceramik2019.07.5 6:17
Macie dywersanci swoje 27:1. A mogło być do przodu.
krzysztof 542019.07.5 6:53
nie dal bym mu glosu wieprzowi