Zbigniew Kuźmiuk: Niemiecki TK ważniejszy od TSUE. To niesłychanie istotne - zdjęcie
06.05.20, 09:30Fot. zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk: Niemiecki TK ważniejszy od TSUE. To niesłychanie istotne

17

1. Wczoraj niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe podjął bardzo ważne rozstrzygnięcie dotyczące sporu pomiędzy przedsiębiorcami i wspierającymi ich naukowcami, a niemieckim rządem, Parlamentem i bankiem centralnym o brak sprzeciwu tych instytucji wobec tzw. luzowania ilościowego (QE), realizowanego od kilku lat przez Europejski Bank Centralny (EBC).

To rozstrzygnięcie ma ogromne znaczenie zarówno w wymiarze merytorycznym (wszak dotyczy polityki pieniężnej EBC realizowanej w 19 krajach członkowskich) jak i politycznym, pokazuje bowiem że to instytucje unijne: EBC, a pośrednio także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), mają się dostosować do decyzji Trybunału kraju członkowskiego.

Rozstrzygnięcie jest jednoznaczne, głosowało za nim 7 z 8 sędziów niemieckiego Trybunału, co więcej, EBC dostał 3 miesiące na dostosowanie programu QE do wymogów zawartych w rozstrzygnięciu, jeżeli do tego niedojdzie, niemiecki bank centralny będzie się musiał z niego wycofać.

2. W wymiarze merytorycznym spór, w którym rozstrzygał niemiecki Trybunał, trwa od 2015 roku, to wtedy przedsiębiorcy zaskarżyli program QE realizowany przez EBC polegający na skupie aktywów, głównie obligacji rządowych na rynku wtórnym i związanej z tym dodatkowej emisji pieniądza.

W uzasadnieniu tej skargi znalazło się stwierdzenie, że niemiecki bank centralny nie może brać udziału w tym programie, a Parlament i niemiecki rząd powinny podjąć stosowne działania przeciwko jego kontynuacji (do tej pory program ten objął aktywa w całej UE wartości ok. 2,7 biliona euro).

W 2017 roku sędziowie niemieckiego Trybunału zwrócili się do TSUE o wydanie orzeczenia, które ograniczyłoby swobodę EBC w tym zakresie ale unijny Trybunał, odrzucił taką interpretację prawa.

W tej sytuacji niemiecki Trybunał nie zgodził się z rozstrzygnięciem TSUE, że uruchomienie QE przez EBC, nie znajduje umocowania w europejskich traktatach, nie spełnia zasady proporcjonalności, co oznacza przekroczenie uprawnień wynikających z przyznanego temu bankowi mandatu (niemiecki Trybunał nie stwierdził jednak złamania art. 123 Traktatu Lizbońskiego, który zakazuje monetyzowania długów państw członkowskich w EBC).

Niemiecki Trybunał nakazał EBC wprowadzenie w ciągu 3 miesięcy poprawek do programu QE i przedstawienie uzasadnień jego realizacji w szczególności czy cele polityki monetarnej z wykorzystaniem tzw. luzowania ilościowego nie są dysproporcjonalne względem ekonomicznych i fiskalnych efektów tego programu?

3. Ale rozstrzygnięcie niemieckiego Trybunału jest niesłychanie ważne także w wymiarze politycznym, ponieważ potwierdza, że o treści traktatów decydują państwa członkowskie, a nie instytucje unijne, w tym tak „światłe” jak choćby TSUE.

Potwierdza ono także, że państwa członkowskie mają prawo do kontrolowania organów UE z TSUE włącznie, a rezygnacja z tego uprawnienia prowadziłaby do niekontrolowanego rozszerzania ich kompetencji, a więc faktycznej zmiany traktatów.

Według niemieckiego Trybunału rozstrzygnięcia podejmowane przez TSUE, mogą być uznawane przez Trybunały krajów członkowskich jako podjęte poza jego kompetencjami (ultra vires).

Co więcej rozstrzygniecie niemieckiego Trybunału dotyczy przecież obszaru przekazanego do kompetencji unijnych, Niemcy są wszak częścią strefy euro i wiele kompetencji w zakresie polityki pieniężnej, przekazali na poziom strefy euro.

A mimo tego to decyzja Karlsruhe jest ważniejsza od decyzji unijnego TSUE i to instytucje unijne mają się dostosować do niemieckiego prawa w zakresie polityki monetarnej, a nie odwrotnie.

4. Ta ostatnia konstatacja być może da trochę do myślenia tym wszystkim piewcom teorii, że rozstrzygnięcia TSUE są ostateczne, nie mamy prawa ich podważać, ba trzeba je nawet stosować wprost, nawet bez ewentualnej zmiany polskiego prawa.

Tak przecież już parokrotnie opozycja w naszym kraju naciskała na rząd i większość parlamentarną aby rozstrzygnięcia TSUE dotyczące reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości natychmiast wprowadzać w życie.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (17):

dociekliwy2020.05.6 11:05
Kuzmiuk polski TK to tylko jedna maglarka i kucharka już nic gors ego nie może byc
Maciej Łagodny.2020.05.6 10:40
NIGDY NIE MYŚLAŁEM ,że POCHWALE Rząd Nieniec. BRAWO NIEMIASZKI ,za pokazanie miejsca TS.UE. Czyli Trybunały Krajowe ,ponad wypocinami TS.UE.
hueue2020.05.6 10:42
Nie zauwazyles tylko jednego. Ze chodzi o sprawe z Europejskim Bankiem Centralnym, nie TSUE. Nie porownujmy jablek z gruszkami.
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 10:37
Towarzyszu Kuźmiuk! Kwestię ekonomiczną chcecie porównywać z próbą ustanowienia dyktatury w kraju w środku Europy gdzie nie ma wątpliwości że nagminnie łamana jest Konstytucja? Rzeczywiście ta sama waga problemu...
Piotr Nowak2020.05.6 10:32
Te całe rezolucje PE przeciwo Polsce są gó-w-na warte ! Smutnym jest jedynie to, że za te idiotyzmy 705 europosłów trwoni pieniądze – i to nie małe !!!
hueue2020.05.6 10:42
Juz policzyles ile Sasin wydal milionow na wybory bez zadnej ustawy?
bogdanus2020.05.6 10:12
Niemcy są cwani, przez organizację międzynarodową (UE) zarabiają, podporządkowują sobie inne narody a sami dbają o swoją tożsamość.
kefas2020.05.6 10:12
Nie podniecajcie się tak pisbolszewio, waga sprawy jest inna, zupełnie inna i nie dotyczy spraw ustrojowych
hueue2020.05.6 10:00
Czyli w skrocie. Robimy zle, bo PO tak robilo. Robimy zle, bo Niemcy tak robia. I to jest ta dobra zmiana? Jestesmy lepsi, ale robimy tak samo zle jak inni? Przeciez to rozumowanie na poziomie podstawowki - "dostalem 2, ale inni tez dostali 2".
Lolasek2020.05.6 11:33
Hej obcy gdzieś zgubił ogonki. Po polsku prosimy się wypowiadać na polskich mediach.
hueue2020.05.6 11:45
Polskie mówisz :)? Raczej katolicko (watykańsko) / chrześcijańskich (żydowskich) mediach. I naprawdę nie mam nic do innych krajów. Ale te media propagują obce nam religie, których ośrodki mają korzenie poza naszym krajem.
Dell2020.05.6 14:06
Chcesz powiedzieć, że przestrzeganie prawa jest złe? Na kogo głosujesz?
M.a2020.05.6 9:55
To jest woda na młyn w polskiej reformie sądownictwa. Trzeba jak najszybciej ją wykorzystać.
hueue2020.05.6 11:43
Czy wy umiecie czytac. Sprawa dotyczy Europejskiego Banku Centralnego, nie TSUE.
Tomek2020.05.6 9:43
Bardzo dobrze, że ten wyrok spadł z nieba. Natomiast tak czy inaczej: Albo PiS zacznie się zajmować gruntowną reformą państwa, albo za parę lat pożegna się z władzą.
ASTOM2020.05.6 11:07
Komuchy zawsze ci powiedzą, że w reichu jest inna kultura polityczna i oni mogą a my nie. Ale olejmy to, bo druga część twojego wpisu jest jak najbardziej uzasadniona, no ale na początek - rozpirzenie nadzwyczajnej kasty. To podstawa jakiejkolwiek reformy.
hueue2020.05.6 11:26
Jescze raz. Wyrok dotyczyl Europejskiego Banku Centralnego, nie TSUE. Z kasta sie zgadzam. PIS - rezimowa kasta musi odejsc.